Regl Ağrılarına Alternatif Çözüm: Akupunktur

PMS ve regl dönemlerinde kasıklardan başlayarak karın bölgesine yayılan kramplar hepimizin kabusu. Bu kramplara “dismenore” deniyor. Bazılarımız bu dönemi hafif ağrılarla ayakta atlatırken bazılarımız hastanelik olabiliyor. Çoğu zaman dinlenmek, sıcak su torbası, kasları gevşeten çaylar ya da duş almak bu ağrılara iyi gelirken; bazen baş edemeyeceğimiz kadar şiddetlenebiliyorlar. Hatta karnımızdaki kasılmalara baş ağrısı, bulantı, kusma da eşlik edebiliyor. Ağrı kesici kullanmaktan ya da doktora gidip serum almaktan başka çaremiz kalmıyor. Fakat son dönemlerde regl sancıları için akupunktur tedavisi uygulanmaya başladı. Sadece birkaç regl dönemini kapsayacak bir programla ve 8-10 seanslık akupunktur tedavisiyle bu ağrılardan kurtulmak mümkün.

Akupunktur nedir?

Akupunktur kelimesi, “acus” yani iğne ve “punktura” yani batırma kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Akupunktur, belirlenen noktaya iğne batırmak demek. Çin kökenli akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift ve 2 tek olmak üzere 14 meridyen var. Ve bu meridyenler 360 adet noktadan oluşuyor. İşte akupunktur tedavisinde esas olan yöntem, iğneleri bu noktaların üstüne batırmak. 2 tür akupunktur var: Klasik vücut akupunkturu ve kulak akupunkturu. Akupunkturun bilinen bir yan etkisi yok. Fakat yapılmadan önce vücudun kontrolden geçirilmesi gerekiyor. Diz ağrısı, migren, şişmanlık, romatizma gibi birçok hastalığa iyi geliyor. Ve tabii ki regl sancılarına da…

Akupunkturun PMS ve regl dönemlerine etkileri

1- Regl öncesinde vücutta hormon değişimine bağlı olarak görülen yan etkileri hafifletiyor veya ortadan kaldırıyor.

2- Östrojen, progesteron ve ağrıya sebep olan prostaglandin kimyasal salgısının vücutta ve kulakta belirli noktaları mevcut. Akupunktur doktoru bu noktaların aktivitelerini ölçüyor ve işlemi bu noktalara uygulayarak ağrıyı kesiyor.

3- Altın, gümüş ve çelik akupunktur iğneleri seni rahatsız ediyorsa; tıbbi masaj ya da lazerle de ağrısız bir şekilde akupunktur yapılabiliyor.

4- Başlangıçta 8-10 seanslık bir kür şeklinde uygulanıyor. Hormonal denge sağlandıktan sonra 3 ve 6 ay sonra birer kez reglden önce uygulanıyor ve böylece tedavi kalıcı oluyor.

5- Cerrahi girişim yapılmadan ve vücuda kimyasal madde verilmeden uygulandığı için hiçbir yan etkisi yok.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir