Regl Ağrısını Dindirmenin 4 Temel Yolu

Şöyle bir inanış var;’ Yaşadığım regl problemlerini birçok kişi yaşıyor. Bu adet döneminin bir getirisidir.’ Oysaki, problemlerin ortak olması, ‘normal’ olduğunu göstermez.
Doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler, pms vs hepsi kadın olmanın bir parçası olarak görülüyor. Fakat tüm durumların altında hormonal dengesizlik yatıyor. Yapmanız gereken tek şey, kendi bedeninizi tanıyıp yaşadığınız problemlere organik çözümler bulabilmek!

-İlk olarak menstrual döngünüzü tanıyın. Hangi dönemlerde cinsel dürtüleriniz artıyor, serviks sıvınızın şekli ve dokusu nasıl değişiyor, ruhsal değişimleriniz ne zaman oluyor, vücut ısınız ve uyku isteğiniz hangi dönemlerde artıyor vb gibi ayrıntılı bilgiler edinin. Ayrıca kanınızın rengi, miktarı, dokusu ve kanamanın süresi oldukça önemlidir.

-Magnezyumla tanışın. Kadınlar için en önemli minerallerden biridir. Ruhsal değişimlerden, kas ağrılarınıza kadar size iyi gelecek olan bir mineral.

-Bol bol yeşil yapraklı sebzeleri tüketin, gerekli durumlarda magnezyum glisinat takviyesi kullanabilirsiniz.

-Yeterli uyku almaya özen gösterin. Uykusuzluk hormonal dengeyi bozuyor ve doğurganlığınızı etkiliyor. Özellikle yatak odanızda telefon ve bilgisayar bulundurmayın. Karanlık odada uyumaya özen gösterin. (melatonin salınımı için önemli) ağrılarınızın sebebi geç yatmalarınız olabilir.

-Beslenmenizi düzenleyin. Çok fazla hayvansal gıda tüketimi ağrılarınızı tetikleyebilir. Regl sürenizi bozabilir. Çok fazla kafein almak, su içmemek yumurtlamanızı etkileyecektir. Sebze ve meyveleri bol bol tüketmeye özen gösterin. Ayrıca tohum döngüsünden de yararlanabilirsiniz.

Dyt. Fulya Bozdemir
https://www.instagram.com/dytfulyabozdemir/

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir