Regl Dönemi ve Doğru Fiziksel Egzersiz

Regl döneminde hormonal değişikliklerden dolayı kaslarımız kasılır. Bu durum kas ağrılarına sebep olmakla beraber psikolojik olarak gerginlik, anksiyete ve huzursuzluğa yol açabilir. Aklımız ile bedenimiz karşılıklı bir senfoni içerisindedirler. Fakat eliniz hemen ilaçlara gitmesin! Kaslarınızın gevşemesinin sırrı yalnızca ilaçlar değil. O halde doğal kas gevşetici ne olabilir? Tabii ki regl dönemine en uygun şey olan FİZİKSEL EGZERSİZ!

Reglinizin ilk günlerinde egzersiz yapmaya haliniz bile olmayabilir. Fakat inanın, egzersiz sonrası mental ve fiziksel olarak dinlenmiş olacaksınız. Tabii eğer doğru egzersiz yaparsanız!

Ne tür egzersizler tercih etmeliyiz?

-Pilates burada devreye rahatlıkla girebilir. Başlangıç olarak “hundred” hareketiyle tüm vücut kaslarınızı ısıtın.

-Egzersiz yaptığınız zaman dilimi boyunca “core” bölgenizi aktive edecek egzersizlere yer verin. Örneğin “plank” tipi egzersizler aynı anda bütün vücut kaslarınızı çalıştırır.

-Pilates yaparken “thera” bantları kullanabilirsiniz. Bu sayede vücut geliştirme/şekillendirme sırasında kullanılan aletlere girişmeyip ağır egzersizlerden kaçabilir ve kaslarınızı oldukça aktive etmiş olursunuz.

-TRX! Burada “trx” rahatlıkla devreye girebilir çünkü bu aleti kullanarak yaptığınız egzersizler vücut ağırlığınızı kullandığınız için kas gelişiminizde büyük rol oynayacaktır.

-Yüzmek! Kardiyovasküler egzersiz olarak bu dönemlerde bisiklete binmek, koşmak ve fitness yapmaktan ziyade yüzmeyi tercih ederseniz kaslarınızı uzatan bir spor dalı olduğu için bedeninizin rahatlamasını sağlayacaktır!

Yazan: Melisa Darmar

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir