Regl Döneminde Dikkat Etmen Gereken 15 Şey

1- Vücudunda sıvı biriktiği için ağırlık ve şişkinlik hissi olur. Bu yüzden tuzu azaltmalı, bol bol su içmelisin.

2- Magnezyum seviyesi azaldığı için canın tatlı ister. Bunun için kakao, bitter çikolata, tarçınlı süt, muz, fındık, avokado, böğürtlen ve portakal tüketebilirsin.

3- Kabızlık şikayetin artabilir. Bol bol meyve ve sebze tüketmek kabızlığa iyi gelir. Özellikle incir, kayısı, yoğurt ve yulaf ezmesi bağırsaklarını çalıştırır.

4- Bu dönemde kan şekerini dengelemek için posalı yiyeceklere ağırlık vermeli, kepekli ürünler gibi kompleks karbonhidratları tercih etmeli ve 3 ana öğünü atlamamalısın.

5- Makarna, pirinç, beyaz ekmek seni çok kısa bir süreliğine doyuracak. Onun yerine kepekli makarna, bulgur ve tam buğday ekmeğini tercih etmelisin.

6- Kahve ve kola göğüslerinin şişmesine ve ağrımasına sebep olabilir. Regl döneminde bunlardan kaçınman senin için iyi olur.

7- Bu dönemi sakin ve huzurlu geçirmek için B6 vitamini takviyesi yapmalısın. Bu da somon balığı, brokoli, havuç, yumurta, ıspanak, kırmızı et ve tavuk yemek demek.

8- Kanamayla birlikte vücudunda demir eksikliği oluşabilir. Çaresi kırmızı et, siyah üzüm, ciğer, kuru erik gibi besinlerdir. Bunların vücutta kolayca emilmesi için de bol bol C ve D vitaminleri tüketmelisin.

9- Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de stresten uzak durmalısın. Mesela yoga, doğa yürüyüşü veya meditasyon yapabilir; sevdiğin bir kitabı okuyabilir ya da sinemaya gidebilirsin.

10- Rahatlamak için bitki çayları içebilirsin. Özellikle ada çayı, tarçınlı yeşil çay, portakal çayı ve nane limon çayı şişkinliğini azaltacak, metabolizmanı düzenleyecek ve tatlı isteğini karşılayacak.

11- Her gün ananas yemek seni hissedilir şekilde rahatlatacak. Çünkü ananas ödem söktürür, krampların azalmasını sağlar ve sakinleştirir.

12- Cildin yağlanacağı için bu dönemde cildini antiseptik solüsyonlarla temizleyebilirsin. Böylece sivilce oluşumunun önüne geçmiş olursun.

13- Alt karın bölgesini sıcak tutmak ağrılara iyi gelir. Bunun için sıcak su torbası ya da ısıttığın bir havluyu kullanabilirsin. O bölgeye, parmak uçlarıyla, dairesel masaj yapmak da etkilidir.

14- Bu dönemde ağır egzersizlerden kaçınmalısın. Kendini fazla yormamaya dikkat etmelisin.

15- Gün aşırı, ılık bir duş alarak kendini daha iyi hissedebilirsin. Vajina bölgesini sadece su ve sabunla yıkamalı, vajina içini yıkamaktan kaçınmalısın. Çünkü vajina kendi kendini temizleyebilir.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir