Ruj İşte, Deyip Geçme

Daha önce kırmızı renginin etkisinden, “lipstick effect” olgusundan ve özellikle kırmızı rujun tarih boyunca başka anlamlar yüklendiğinden bahsetmiştim. Şimdi size kırmızı rujun etkisine dair bir hikaye anlatacağım, çayınızı-kahvenizi hazırlayın😉

Hayranı olduğum makeup artistlerden Lisa Eldridge’in “Face Paint: The Story of Makeup” kitabından, kendi çevirimle aktarıyorum:

“1945’te [bugün Güney Saksonya’da yer alan] Bergen-Belsen’deki toplama kampına ilk erişim sağlayan kurtarma grubu içinde yer alan, İngiliz ordusundan Yarbay Mervin Willett Gonin günlüğüne şöyle not düşmüştü:

‘İngiliz Kızıl Haç Cemiyeti ekiplerinin gelişinden kısa bir süre sonraydı, belki bağlantılı olmayabilir ama, [kampa] büyük bir kırmızı ruj paketi ulaştı. Biz erkeklerin istemiş olduğu bir şey değildi bu, başka yüzlerce şey istemiştik ve kimin ruj talep ettiğini bilmiyorum. Kimin talep ettiğini bulabilmeyi çok isterim, çünkü bu dahiyane bir hareketti, düpedüz katıksız bir dehanın ürünü…

O savaş esirlerine rujdan daha iyi gelen başka bir şey olduğunu sanmıyorum. Kadınlar ne altlarında çarşaf ne üzerlerinde gecelikle yatarlardı o yataklarda; ama dudaklarında kırmızı rujla… Omuzlarında bir battaniyeden başka bir şey olmadan gezinirlerdi ortada, ama dudaklarında kıpkırmızı bir ruj. Otopsi masasında ölü bir kadın görmüştüm, avucunda sımsıkı tuttuğu bir rujla.

Ne dediğimi anlıyor musunuz? Sonunda birisi onların yeniden birey olabilmesi için bir şey yapmıştı; kollarına dövmeyle yazılmış o rakamlardan ibaret değillerdi artık… birer kişi olmuşlardı. Sonunda nasıl göründükleriyle ilgilenmeye başlamışlardı. O ruj, onlara insanlıklarını geri vermeye başlamıştı.'”

Bu yüzden kırmızı ruj bir moral desteğidir, sizi canlandırır, cesaret ve özgüven verir. Yeri gelir bir savaş boyası olur. Bu nedenle 2. Dünya Savaşı sırasında Kızıl Haç orduda görev yapan kadınlara kırmızı ruj dağıtmıştı ve dönemin kozmetik kraliçeleri Helena Rubinstein ve Elizabeth Arden “Regimental Red” (Alay Kırmızısı) ve “Victory Red” (Zafer Kırmızısı) adında kırmızı rujlar çıkarmışlardı.

Moraliniz bozuksa, kalbiniz kırıksa, keyfiniz kaçıksa… bir kırmızı rujla küçük bir zafer kazanın siz de hadi, hayata karşı! 💪🏻

💋💋💋

Yazar: Begüm Güzel Güngör

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir