Sabahları Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı?

Bazıları sabah içilen şekersiz ve sade kahvenin yararlı olduğunu söylerken bazıları bunun zararlı olduğu düşüncesinde. Peki aç karnına kahve içmek? Bu konu da tıpkı diğeri gibi muallak. Kahveseverler de sıkça bu ikilemlerde kalabiliyorlar. Tüm bu sorulara bu içerikte cevap bulabileceksiniz.

Bugün tüm dünyada günde 2 milyar bardaktan fazla kahve tüketiliyor. Yani her gün milyonlarca insan kahve içiyor.4pbs6o - Sabahları Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı?Kimisi atletik anlamda performansını arttırmak için, kimisi uyanık kalmak için, kimisi de lezzetli bulduğu için… Ülkemizde ise bir kişi bir günde ortalama 0,3 bardak kahve içiyor.


Kahvenin sağlığı açısından kendisine iyi geldiğini düşünenler de sayıca çoklar ve onlar da her gün bir fincan sade ve şekersiz kahve tüketiyor.

6t47m7 - Sabahları Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı?
Güçlü antioksidan olarak bilinen kahve birçok noktada sağlığımıza faydalı. Mesela kılcal damarlardaki kan akış hızında %30’luk bir artış sağlıyor, hafızayı güçlendiriyor, kaloriyi yakımını hızlandırıyor, depresyon oranını düşürüyor, karaciğer ve kalp rahatsızlıklarını engelliyor. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz “Kahvenin Sağlığa 19 Faydası” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kahvenin faydaları doğrudan biyolojik olarak değil psikolojik anlamda da oldukça etkili. Günde bir fincandan fazla tüketmediğiniz sürece her anlamda faydalı olduğu söyleniyor.

Kahvenin önemli faydalarından bilimsel olarak kanıtlanmış bir kaçına da şu içerikten ulaşabilirsiniz:

Peki gelelim asıl soruya?

Aç karnına kahve içmek zararlı mı faydalı mı?

modlmt - Sabahları Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı?
 Aç karnına kahve içmek konusu birçok kez, birçok kişi tarafından ele alınmış olsa da bu konuyla ilgili çok kesin bilgiler yok. Yine de birtakım araştırmalar bize yol gösteriyor.

Düzenli olarak her gün kahve içmek yanlış değil fakat aç karnına kahve içmek zararlı gibi görünüyor.

dczgki - Sabahları Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı?
 Öncelikle aç karnına kahve içmek bedenimizdeki asit miktarını arttırıyor. Henüz dolmamış olan boş bir mide ise artan asit miktarını nötrleyecek besin bulamıyor. Bu durumda da hidroklorik asit üreten vücudumuz bu eylemi yapmaya azaltıyor.

Yani aç karnına kahve içmek tam olarak neye sebep oluyor?

cope41 - Sabahları Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı?
 Sindirim sistemimizde yavaşlamalar başlıyor. Bünyemizde henüz sindirime girmemiş olan besinleri tüketen bakteriler gaz oluşumuna sebebiyet veriyorlar.

Üstelik çok ilginçtir ki düzenli olarak kafeinsiz kahve tükettiğinizde bile, bunu boş bir mide ile yapıyorsanız zamanla midenizin astarına zarar verebilecek olan asit üretimi yine uyarılır.

rh49jh - Sabahları Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı?
Bu durum nelere yol açar?
– Gün Boyunca Hazımsızlık
– Mide Yanması
– Ülser
– Huzursuz Bağırsak Sendromu
Yani sorun kafein değil, sorun aç karnına kahve içmek.

“Peki ya kafein?” dediğinizi duyar gibiyim.

aek1ao - Sabahları Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı?
 Kafeinin de yüksek dozda tüketiliyor olması bazı sorunlara yol açıyor:
– Uykuda Huzursuzluk
– İnsomnia
– Anksiyete
Bunlar dışında Kalsiyum (Ca) ve Demir (Fe) emilimini de yavaşlatabilir.

Kısacası kahvenin negatif etkilerini hissetmemek ve pozitif etkilerinden faydalanmak tamamen sizin elinizde!

ro3yfn - Sabahları Aç Karnına Kahve İçmek Zararlı mı?
Yukarıda anlattığımız tüm bu etkilerin neredeyse tamamı çoğumuzda benzer etkiler gösteriyor olsa da bünyeden bünyeye farklı etkileri de olabiliyor. Bunun dışında içtiğiniz kahvenin kalitesi ve türü, miktarı, içtiğiniz saat gibi etkenler de söz konusu.
Kahve hakkında daha fazla ve daha detaylı bilgiye Wikipedi’deki kahve sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kaynak: Ceotudent

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir