Sabırsızlık Sizi Tüketiyor mu? Peki Daha Sabırlı Biri Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Sabırlı olmak konusunda önemli deneyimler edinen New York Times editörü Anna Goldfarb sabırsızlığı ve tahammülsüzlüğü bireysel keşifleri üzerinden ele alıyor.Dizi izlerken görüntü donduğunda çenem kasılıyor. Bir kahve dükkanında sıra beklerken adeta şişiyorum. Hızlı akan bir şeritte yavaş giden bir araba beni deli ediyor. Bu küçük şeylere olan sabrımı ne kadar çabuk kaybettiğim için utanıyorum. Sık sık daha sabırlı bir insan olmayı diledim, ancak nereden başlayacağımı da bir türlü bilemedim.Sabırlı olmak yani hayal kırıklığı, sıkıntı ya da acı karşısında sakin kalma becerisi edinmek gerçekten bunun üzerinde emek harcamaya ve geliştirmeye değer. Bu sabır ve erdem, depresyonu ve diğer olumsuz duyguları azaltmak gibi çeşitli olumlu sağlık sonuçları ile de ilişkili. Ayrıca bir araştırmada sabırlı insanlarının empati gibi daha sosyal yaklaşımları daha fazla sergilediklerini ve cömertlik, merhamet gösterme olasılıklarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı.2012’de  Journal of Positive Psychology dergisinin yaptığı bir araştırmada, bir kişilik özelliği olarak sabrın değiştirilebilir bir özellik olduğu keşfedildi. Bugün sabırlı olmak konusunda kötü olsanız bile, yarın daha sabırlı biri olabileceğiniz konusunda hala umut var. Bunu değiştirmek istiyorsanız işte size sabrınızı kontrol altında tutmanın yolları!


Tetikleyicilerinizi tanımlayın

sabırlı olmak

Amigdalayı duymuşsunuzdur. Beynimizde badem şeklinde yer alan bu sinir dokusu kümesi, tehditleri kaldırmakla ve duyguları düzenlemekle sorumludur. Limbik sistemin bu bileşeni atalarımızı vahşi yırtıcılardan korumak için mükemmel bir şekilde kalibre edilmiş olsa da, modern yaşamdaki güvenilir tehditleri belirlemede pek de ustaca değil.Sonuç olarak, birçoğumuz hayattaki bazı karşılaşmaların gerçekte olduğundan daha korkunçmuş gibi tepki gösteriyor ve böyle hissetmemize neden oluyor. Yaşam koçu ve yazar M.J. Ryan, Amigdala’nın gerçek bir tehlike (örneğin bir kaplan) ve hayatı tehdit eden (can sıkıcı bir kişiyle ilişkide olmak) gibi 2 şey arasındaki farkı bilemeyecek kadar karmaşık olmadığını da söylüyor.Hangi durumların sizi etkilediğini (dikkatsiz sürücüler, teknolojik aksaklıklar, yavaş hareket eden kasiyerler vb.) ve zaten bunları kontrol altına almaya başladığınızı anlayın.


Döngüyü kesin ve riski değerlendirin

Daha sonra, beyninizdeki alarm zillerinin ne düşündüğünü ya da neyin şüphelerinizi azalttığını düşünün.M.J. Ryan diyor ki;

“Kendine söylediğin bir şey var, sahip olduğun bir resim var. Ve tehlike senaryosunu tetikleyen, sana tehdit altında olduğunu hissettiren bir şey var.”

Sabırsızlık yaratan o durum hakkında kendinize ne söylediğinizi anladıktan sonra iç endişelerinizi giderebilir, stres yanıt döngüsüne son verebilir ve çatışmadan uzak durabilirsiniz.Örneğin: Arabanızı park etmek için sırada bekliyorsanız ve bu sizi delirtiyorsa kendinize şunu söyleyebilirsiniz: “Şu anda acelem yok. Eninde sonunda bir yer bulacağım.”Ardından, en kötü durum senaryosunu düşünerek bir vuruş yapın. Bankada 10 dakika beklemenin veya titiz bir cihazı yeniden başlatmanın asıl sonucu nedir? Bu sonuçlardan herhangi biri bir ölüm kalım tehdidi oluşturuyor mu?Bayan Ryan bu soruyu kendinize sorduktan sonra alacağınız cevapla ilgili şunu söylüyor;

“Neredeyse her zaman cevap hayırdır.”


Deneyimi yeniden yaşayın ve daha büyük bir hikayeye bağlayın

sabırlı olmak

Sabır konusunda önde gelen bir araştırmacı olan Baylor Üniversitesi Psikoloji ve Sinirbilim Doçenti Sarah A. Schnitker, “bilişsel yeniden değerlendirme” adı verilen güçlü bir teknik kullanmayı önerir.Önerdiği bir başka strateji de sabrın nedenlerinize nasıl ve ne kadar ayrılmaz olduğuna odaklanmak.


Sabrınızı denemeyin, onu eğitin

Dr. Schnitker, insanların yaptığı en yaygın hatalardan birinin, iradenin onları daha sabırlı bir kişiye dönüştürebileceğini düşünmeleri olduğunu söylüyor. Ve uyarıyor, bunu yaparsan kendini başarısızlığa hazırlıyorsun demektir.Spor kariyerinin ilk adımlarını atan koşucuların parkura ilk çıktıkları günlerde bir maraton koşmadıkları gibi, sabır geliştirmek konusunda ciddi olan kişilerin de hemen sonuç beklememeleri gerekir.Dr. Schnitker sabrınızı denemek değil onu eğitmek istiyorsanız bunu alışkanlıklar yardımıyla çözebileceğinizi söylüyor.Ayrıca kendisi ciddiyetin çok yüksek olmadığı anlarda, hatta saçma durumlarda bile sabır konusunda pratik yapmayı öneriyor. Kendinizi kısa süreli öfkeli hissettiğinizi fark ettiğinizde, belirlediğiniz sakinleşme adımlarını atarak veya kendi özel mantranızı söylerek durumu yeniden değerlendirin.Dr. Schnitker bunu tıpkı başka bir beceri ediniyor gibi düşünün diyor ve ekliyor:

“Günlük olarak yaparsanız ve bunun neden önemli olduğu konusundaki daha büyük resmin hikayesine bağlarsanız, sabrınız tıpkı bir kas gibi büyüyebilir ve gelişebilir.”


Yaşam tarzınızda değişiklikleri yapmayı düşünün

Artık tetikleyicilerinizi bildiğinize ve savaş veya uçuş modundan uzak durmaya çalıştığınıza göre, bazı stres azaltma önlemleri alabilirsiniz. Sabırsızlık tetikleyiciniz bekleme odalarında delirmenize neden oluyorsa mesela telefonunuzda yalnızca doktorun ofisinde sıra beklerken oynayacağınız bir oyun belirleyin. Kalabalık marketlerden nefret ediyorsanız, alışverişlerinizi mesai saatlerinde yapın.Bayan Ryan ayrıca, bazı insanlarda stresi arttırabilen kafein alımını azaltmayı da öneriyor. Meditasyon veya yoga yapmak da yardımcı olabilir, çünkü o zaman sisteminiz stres tepkisini azaltma şansı yakalar ve bu nedenle her şey tarafından tetiklenmeniz daha az olasıdır.


Sabırlı olmak için önce gerçekçi olun

Bir klinikte sosyal hizmet uzmanı olan Nedra Glover Tawwab, ulaşılabilir hedefler koyma konusunda daha mantıklı olmayı öneriyor ve şöyle diyor:

“Bazen kendimizi fazla dolduruyoruz veya işleri yapmak için yeterli zaman ayırmıyoruz. Kendiniz için kendi hedeflerinizi belirleme konusunda makul olun, çünkü belirli bir zaman dilimi içinde veya herhangi bir günde yapabileceğiniz birçok şey var.”

Yapılacaklar listenizde 10 madde varsa ancak beşini makul bir şekilde yapabildiyseniz kendinizi sabote etmiş olursunuz. Bu motivasyonunuzu ve hayattaki olaylara olan toleransınızı düşürebilir. Dolayısıyla tetikleyicilerinizi devreye sokabilir.Kendisi böyle durumlarda şu şekilde düşünmeyi öneriyor:

“Trafikte aracı hızlı süremiyorum ve insanları daha hızlı hareket ettiremiyorum. Bu tür şeyleri manipüle edemem; manipüle edebileceğim tek şey benim.”

Kaynak

Ceotudent


Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir