Saçların Ahenkle Dans Etsin!

Saç düşüncenin uzantısıdır der Kızılderililer. Saçının şekli, ruh durumunun ifadesidir. Mutlu ya da mutsuz olduğun saçlarından anlaşılır. Saç bir statü sembolüdür. Hangi gruba ya da kökene ait olduğunun ipucunu verir. Mitolojik kahraman Samson bütün gücünü saçlarından alır. Delilah tarafından uykusundayken saçları kesildiğinde, bütün gücünü kaybeder ve köle olur. Homeros’un destanlarında yer alan Demeter, güzel saçlı tanrıça olarak anılır. Toprağa bereketi, yeryüzüne baharı getirir. Saçların canlı ve parlak olması her zaman bir hayat ve güç sembolü olmuştur. Bakımlı saçlar hem sosyal ilişkilerde güven sağlar hem de dermatolojik olarak sağlıklı olmanın belirtisidir. Bu yüzden saçlarını iyi tanıman ve saçlarına ayrı bir özen göstermen gerekir. Beslenme yetersizliği, zararlı bakım ürünleri, devamlı boyamak, stres, klor, maşa, fön gibi şeyler saçlarının köklerine ve dış tabakasına zarar verir. Bu da saçlarının kuru ve sağlıksız görünmesine neden olur. Bu yüzden sana; saçlarını koruyacak, ipek gibi saçlara sahip olmanı sağlayacak ve evde kolayca uygulayabileceğin tavsiyelerle geldim.

saclarin-ahenkle-dans-etsin_1

Zeytinyağı maskesi: 2 kaşık zeytinyağını hafif ısıt ve masaj yaparak saç diplerine uygula. Bir havluyla saçlarını sar ve biraz beklet. Daha sonra ılık suyla iyice yıka. Zeytinyağı saç diplerine ulaşıp kökleri besleyecek ve kırılmaları önleyecek.

Bira maskesi: Bira bir saç toniği gibi çalışır. İçerdiği proteinler sayesinde saça parlaklık kazandırır. Saçlarını yıkadıktan sonra birayı saç uçlarından diplerine doğru uygula. Saç diplerine özellikle dairesel hareketler yaparak uygulamalısın. 5 dakika bekle ve durula. Bunu haftada 1 kez yapabilirsin.

Yoğurt maskesi: Bakteri ve mantar karşıtı doğal mineralleri sayesinde yoğurt, hem saçını besler hem de temizler. Yoğurdu seyrek dişli bir tarakla saçlarına uygula. Daha sonra saçlarını bone içinde yarım saat beklet. Ilık suyla durula, şampuanla ve kremle.

saclarin-ahenkle-dans-etsin_2

Bal maskesi: Bal bir nemlendirici işlevi görür. 2 yemek kaşığı balı sulandırdıktan sonra bir spreyin içine boşalt ve saçlarına eşit dağılacak şekilde püskürt. Daha sonra saç diplerine 5 dakika boyunca masaj yap ve 15 dakika bekle. Bu işlemden sonra saçlarını güzelce durula.

Elma sirkesi maskesi: Elma sirkesi kabaran, kaşınan, kepekli saçlara iyi gelir. Saçların canlı ve hareketli görünmesini sağlar. Suyla karıştırdığın elma sirkesini saçlarına dök ve masaj yaparak her yerine uygula. Daha sonra saçlarını bol suyla yıka. Bu işlemi haftada 1 kez yapabilirsin.

Saçlar için pratik öneriler

1- Saçlarını ıslakken tarama. Saçlarını tararken çok sert davranma.

2- Düzleştirici, maşa gibi ürünleri kullanmamaya çalış. Bunlar saçlarını yakar.

3- Çok sık şampuan kullanma. Çünkü saçların kuruyabilir.

4- Saç kremi kullanmayı ihmal etme. Kremler saçları canlandırır. Saç kremini saç uçlarına uygula.

5- Saç kırıklarını düzenli olarak aldır. Böylece saçların daha çabuk uzar.

6- İkisi bir arada şampuanlar yerine şampuan ve saç kremini ayrı ayrı tercih et.

7- Saçların zararlı güneş ışınlarına maruz kalmasın. Bu yüzden yazları öğle saatlerinde şapka kullanmaya çalış.

8- Stresten uzak dur.

9- Bol bol su iç.

10- Saçlarını en fazla ayda bir kere boyat. Sık saç boyatmak saça zarar verir.

saclarin-ahenkle-dans-etsin_3

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir