Şeker Yerine Kullanabileceğin Sağlıklı Alternatifler

İşlenmiş şekerin zararlarından kaçınmaya çalışırken verdiği tattan vazgeçmek zorunda değilsin. Şanslısın ki yemeklerine ve tatlılarına şekerin verdiği tadı verecek bir sürü doğal besin var. İşte yemeklerinde şeker yerine kullanabileceğin doğal ve sağlıklı alternatifler:

Bal: Sofra şekeri kullanmadan yemeklerini tatlandırma konusunda ilk akla gelen besindir. Doğal şekerler bakımından zengin olan bal, aynı zamanda vitamin ve mineral doludur. Bu yüzden yemeklerine eklerken hiç suçluluk çekme. Bal, sofra şekerinden daha tatlı olduğu için, yemek tariflerinde kullanılan şekerin 4’te 3’ü kadar bal kullanman yeterli olacaktır.

Muz: Yemeklerini tatlandırmanı sağlayacak bol miktarda doğal şeker içerir. Tatlılarına muz ekleyeceksen olgun muzların daha çok şeker içerdiğini unutma. Olgunlaşmamış muzları fırında kahverengileşene kadar ısıttıktan sonra tatlılarına eklersen bir daha işlenmiş şekeri aramayacaksın.

Tuz: Şeker yerine tuz kullanmak şaşırtıcı gelebilir ama çoğu tatlı tarifinde malzemeler arasında bir tutam tuz olduğunu fark etmiş miydin? Bunun sebebi, tuzun yiyeceklerin doğal şekerini ortaya çıkarma ve mayhoşluklarını azaltma özelliğidir.

Tatlı baharatlar: Tatlı baharatları şeker yerine kullanabilirsin. Bu baharatların başında tarçın gelir. Tarçının yanı sıra kakule, rezene gibi baharatlar da şeker yerine geçebilir.

Vanilya: Kek ve kurabiyelerine tat katmak için şekere harika bir alternatif. Doğal şekerlerle dolu olan vanilyayı toz halinde veya tohumlarıyla kullanabilirsin. Yemeklerine tat vermenin yanı sıra yaydığı hoş koku ile sana bir şölen yaşatacak.

Havuç: İşlenmiş şekere gerek kalmadan hem tatlı hem de tuzlu yemeklere istenilen tatlılığı katmak için harika bir sebzedir. Şekere alternatif olarak havuç kullanacaksan havuçların pişirildiklerinde daha tatlı olduklarını aklından çıkarma.

Soğan: Şeker yerine kullanımını öğrendiğinde, seni hayrete düşürecek bir başka yiyecek soğan. Karamelize edilmiş soğanların biraz tatlılık katamayacağı bir yemek tarifi yok.

Doğal meyve suları: Birçoğumuzun güne zinde başlamak için tükettiği meyve suları, kahvaltı ile sınırlı kalmamalı. Meyve suları en sevdiğimiz yemeklerin tatlandırılması için pratik ve kolay bir yoldur. Bir sonraki tarifinde bir bardak şekeri, yarım bardak meyve püresi veya meyve suyu ile değiştir.

Hurma: Karamel benzeri bir lezzete sahip, her türlü yiyeceği tatlandırabilen bu lif dolu mucizevi meyveyi; kurabiyeler, kekler ve diğer tatlılarına ekleyerek işlenmiş şeker kullanmayı bırakabilirsin.

Daha fazla yazı için: https://goo.gl/6TKLJp

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir