Sıcaklarda Misler Gibi Uyuman İçin 10 Tavsiye

Gün içinde iki üç kere banyo yaptığımız, klimayı her şeyden çok sevdiğimiz, vantilatörün önüne yaşam alanı kurduğumuz, çamaşır makinesinin hiç susmadığı, klişe de olsa “sıcak değil de nem çok nem” demeden duramadığımız mevsimdeyiz. Yaz demek; deniz, kum, güneş, tatil demek tamam ama aynı zamanda sıcak, ter, pişmek de demek. Özellikle geceleri zar zor uyuyabilmek, defalarca uyanıp boynumuzdaki teri silmek demek. Yatağın soğuk tarafını bulana kadar en zor yoga bükülmelerini yapmak, yastığın soğuk tarafıyla yakın ilişkide olmak demek. Yine de bu uykusuzluğun bile bir çaresi var. Hatta 10 çaresi var. Çünkü uyku çok önemli ve biz hemen yılacak değiliz. İşte sana yaz aylarında rahat uyuman için 10 öneri:

1- Pamuklu her şey serin tutar. Bu yüzden çarşafın, yastık kılıfın hep pamuklu olsun. Hatta benden sana bir tavsiye: İç çamaşırın da pamuklu olsun. Pamuklu kumaş en çok hava alan kumaştır çünkü.

2- Yatmadan önce ılık bir duş alabilirsin. Ilık duş; metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırır, gözenekleri açar, vücudun nefes almasını sağlar. Bu da daha rahat uyumana yardımcı olur.

3- Yatak ve yastık seçimin ortopedik olsun. Bu seçim seni sadece yaz aylarında değil, bir ömür boyu rahat ettirir. Sırt ve boyun ağrılarından korur.

4- Akşam yemeğini yatmadan en az 2-3 saat önce yemelisin. Aksi takdirde midende ağırlık yapabilir. Eğer kahve seviyorsan, en son kahveni de öğleden sonra içmende fayda var. Yoksa bütün gece cin gibi gözlerle tavanı seyredersin.

5- Yazın vücudumuzun en büyük düşmanı aşırı yağlı yemeklerdir. Hem cilde hem de mideye zararlı olan bu yemekler rahat uyumanı da engeller. Onun yerine yeşil yapraklı sebzeleri yemeyi dene.

6- Yattığın yerde mutlaka bir havalandırma sistemi olsun. Bu; klima, vantilatör ya da pencere açmak olabilir. Böylece odadaki nem oranı düşer ve daha rahat nefes alırsın. Fakat bunların gürültülü olmamasına dikkat.

7- Sigara kullanıyorsan yazları rahat uyumak bir bırakma sebebi olabilir. Sigara üst solunum yollarına zarar verir ve nefes darlığına sebep olur.

8- Gün içinde egzersiz, yoga ya da yürüyüş yapmak hem nefesini açar hem de bedenini daha atletik yapar. Böylece geceleri daha huzurlu bir uykun olur.

9- Uyku gözlüğüne birkaç damla lavanta yağı damlatırsan hem ışıktan korunursun hem de zihnini rahatlatırsın.

10- Gece terle birlikte vücudun su kaybedeceğin için, yatmadan önce bir bardak su içmenin çok faydasını göreceksin.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir