Sinemasız Yaşayamam Diyenlerin 15 Ortak Özelliği

1- Film izlemek onlar için vazgeçilmez bir eylemdir. Çoğu zaman günün planı, yalnız ya da sevdikleriyle, sadece film izlemek olur.

2- Hemen hemen her şeyi film kareleriyle örnekleyebilirler. Bazen hayatın kendisi de onlara film karesi gibi gelir.

3- “Kaldı mı sinemaya düzenli giden?” diye sormamak gerekir. Filmseverler sinemanın bambaşka bir atmosferi olduğuna inanırlar çünkü.

4- Filmleri izlemek kadar film yorumlarını ve eleştirilerini okumak da olmazsa olmazlarıdır. Bir filmi bütünüyle anlamak isterler.

5- Netflix & chill adeta onlar için söylenmiştir. Ev ortamının rahatlığında film keyfi yapmak, başlı başına bir aktivitedir.

6- Serde sinefillik olduğu için müthiş bir sinema bilgisine sahiptirler. Bunca şeyi de sinemayı sevdikleri için öğrenmişlerdir zaten.

7- İyi bir ses sitemi kurma takıntısı, kaliteli görüntü sevdası, festivalleri yakinen takip etmek onları anlatırken başvurabileceğimiz tanımlar olabilir.

8- Sinemalarda koltuğa oturur oturmaz telefonlarını kapatanlar, film bitince yerinden kalkmayıp yazıları okuyanlar, tahmin edeceğiniz gibi, bunlardır.

9- Film izlerken adeta bir ritüel yaratırlar. Loş ortam, lezzetli atıştırmalıklar, içkiler, rahat bir film koltuğu ve dahası.

10- Hayatlarının her alanına filmlerden bir nüans eklemeyi severler. Duvarlarında afişler vardır, bazen sevdikleri bir film karakteri gibi giyinirler…

11- Bazen film izlerken kendi kendilerine keyifli sıralamalar yaparlar: Yönetmenine göre film izlemek, ödüllü filmler gecesi düzenlemek gibi.

12- Tabii ki favori oyuncuları, yönetmenleri, filmleri vardır. Ve bunlar onların kalplerinde defalarca Oscar kazanmıştır.

13- Pek çok türde filmi sevebilirler ama kesinlikle sadece popüler sinema seyircisi ya da aksiyon ve komediden başka bir şey izlemeyen tiplerden değillerdir.

14- Çoğu kişinin ilgi göstermediği sanat sineması onlar için değerlidir. Hatta filmlerin kendilerine bir şey kattığına tam da bu noktada ikna olurlar.

15- Sinema her şeyi kendine konu edinebilir, bu yüzden hayatın kendisidir. Arındırır, öğretir, pencereler açar. Sinemasız yaşayamayanlar bunu iyi bilirler.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir