Sivilcelere Elveda

Sivilce tedavisi yöntemleri, kişiden kişiye değişse de oldukça fazla yöntem vardır. Sivilce oluşumunun nedeni, yüzdeki yağ bezlerinin şişmesi sonucu iltihaplanmasıdır. Yağ bezinin fazla çalışması sonucu kanallar kapanır, bu da bezin şişmesine neden olur. Bu durum aynı zamanda bakteriyel bir hastalıktır. Bunun için uzman yardımı gerekmekte olup, gerekirse lazer gerekirse antibiyotik ya da hormon hapları ile tedavi sağlanmalıdır. Fakat öncesinde tedavi için iyi bir tahlil yapılması ya da doktor önerisi gerekmektedir. En iyi şekilde sonuç almak için devamlılık şarttır. Sivilceleri engellemek için piyasada birçok krem, losyon gibi ürünler yer almakta ancak biraz da doğal ve kolay yöntemler ile birlikte, sivilcelerle savaşmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Gelelim bu doğal yöntemlere;

Kekik suyu mucizesi:

Kekik suyunu bir pamuğa dökerek sivilce üzerine sürmelisiniz. Bu kompleksi düzenli bir şekilde, sabah ve akşam olarak uygulayabilirsiniz. Ancak kekik suyunu sürdüğünüz zaman, yüzünüzde bir yanma hissedeceksiniz. Bu kesinlikle zararlı değil, aksine mikroplar ile savaştığını göstererek sivilceleri yok ettiğini göreceksiniz. Sivilceleriniz ile oynamamalı ve patlatmamalısınız. Bu kürü düzenli bir şekilde kullandığınız zaman, sivilcelerinizin söndüğünü ve kuruduğunu göreceksiniz. Ayrıca kullanırken direkt göze temastan kaçınılmalı ve sadece yüzdeki sivilce bölgelerine sürmelisiniz. Cildin tamamına sürmekte de bir sakınca olmadığı gibi, parlak ve güzel bir tene sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Bal ve tarçın maskesi:

Tarçın ve bal maskesi cildinizi derinlemesine temizlerken, ergenlik dönemi ve strese bağlı olarak çıkan sivilceleri tedavi ediyor. Cilt hücreleri geceleri kendini yeniler. Tarçın ve bal maskesini gece uyumadan önce yüzünüze sürüp uyursanız daha etkili olduğunu göreceksiniz. Maskenin etkisiyle cilt hücreleri daha hızlı yenilenir, cildin genç ve sağlıklı kalması sağlanır. Bal ve tarçın maskesini her gün uygulayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı süzme bal ve tarçın ile bu maskeyi hazırlayabilirsiniz. Malzemeleri cam bir kasede karıştırın. Macun haline geldikten sonra sivilce olan bölgeye sürüp 2 saat beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Havlu ile kurulayın.

Önemli not: Uygulamadan sonra cildinizi mutlaka ılık su ile durulayın. Siyah noktaların temizliği için de etkili bir maskedir. Daha fazla maskeye ihtiyaç duyarsanız bal ve tarçının miktarını aynı oranda yükseltmelisiniz.

Sivilceleri temizleyen yulaf ezmesi yöntemi:

Öncelikle 3 yada 4 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesini robottan geçirin. Bu işlemden sonra toz haline gelmiş olan yulaf ezmesine, yavaşça su ekleyip karıştırarak macun kıvamına gelmesini sağlayın. Macun kıvamına geldikten sonra içerisine birkaç damla taze limon suyu ve 2 tane çilek püresini ilave edin ve karıştırmaya devam ediniz. Malzemeler karıştıktan ve macun kıvamına geldikten sonra maskeyi yüzünüze sürebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, maske hazırlandıktan sonra fazla beklemeden yüzünüze sürmeniz yoksa yulaf maskesi kasede kuruyup donar. Bu da cilt bakımında kullanılamayacağı anlamına gelmektedir. Karışımı ciltte kullanmadan önce su ile durulayarak cildinizi temizleyiniz. Havlu ile kuruladıktan sonra, göz çevresine sürmemek kaydı ile bu maskeyi cildinize sürünüz. 15 dakika sonra maske yüzünüzde kuruduğunda ılık su ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra konuşmamaya ve yüzünüzü hareket ettirmemeye özen gösterin. Karışıma dahil edeceğiniz limon ve çilek, cildinizdeki ölü hücrelerin daha kolay temizlenmesine yardımcı olacaktır. Malzemelerin faydası yüksek olan bu maskeyi düzenli olarak kullanırsanız, sivilce sorununuzdan büyük oranda kurtulabilirsiniz.

Cilt beyazlatmak için domates maskesi:

1 adet domatesi rondo yardımıyla rendeleyin ve suyunu süzün. Domatesin suyuna orantılı bir şekilde pirinç unu ekleyin. Maske kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı hazırladıktan sonra yüzünüze uygulayın ve yarım saat bekleyin. Maskeyi ılık su yardımıyla çıkarmaya özen gösterin. Domates maskesi, cildinizi beyazlatırken bir yandan da siyah noktaların kaybolmasını sağlayacaktır.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir