Sivrisineklerden Korunmak İçin 5 Yöntem

Yaz mevsimi geldiğine göre artık evlerde kapı duvar oturmak çok zor. Şimdi balkonlara, bahçelere çıkma; hiçbiri yoksa pencereleri sonuna kadar açma zamanı. Bu da yaz akşamı keyfi anlamına geliyor. Fakat yaz akşamlarının bazen beklenmeyen misafirleri olabiliyor. Sivrisinekler gibi! Keyfimiz ve uykumuz bölünmesin diye bazı önlemler almakta fayda var. Yoksa sivrisineklerden uzaklaşmak için içerilere kaçabilir, uyumak yerine vız vızlarını dinlemek zorunda kalabiliriz. Kimyasal ilaçlara başvurmak yerine sivrisinekleri doğal yöntemlerle bulunduğumuz yerden uzaklaştırmamız mümkün. İstersen şimdi o yöntemlere bir bakalım.

1- Sivrisinekleri uzak tutan bazı bitkilerden destek alabilirsin. Mesela fesleğen, biberiye, sardunya, nane, lavanta, limon otu böyle bitkilerdir. Hem bu bitkiler modunu da yükseltecek.

2- Sivrisinekler bazı kokuları hiç sevmezler. Belki bunları da yakınına koyarak onları uzaklaştırabilirsin. Mesela bir kap sirke, yarım soğan ya da sarımsak koyabilirsin.

3- Bazı ilginç ipuçları da var. Mesela açık renk giyince sivrisinekler bizi daha az tercih ediyor. Sonra bol bol C vitamini alırsak terimizi pek sevmiyorlar. Bunlar ilginç ama denemeye değer.

4- Sivrisineklerin şekerli sıvılara, parfümlü kokulara geldiğini unutmamak gerek. Rüzgarlı havaları da sevmezler. Ayrıca dışarıda su dolu bir kap bırakmak üremelerine sebep olabilir.

5- İşte senin için basit bir sivrisinek kovucu tarifi: Lime limonu ikiye böl. İçine karanfil sapla. Ve bulunduğun yere koy. Böylece sivrisinekler mutluluğu başka kapıda arayacaklar. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir