Soğuk Havada Sana Enerji Verecek 6 Besin

Havalar soğudu ve kendimizi sıcak tutmamız gereken bir dönemdeyiz. Bunun için evlerde oturuyor, ısıtıcılardan yardım alıyoruz. Dışarı çıkarken de kat kat giyiniyor ve bedenimizi soğuğun etkilerinden korumaya çalışıyoruz. Üşütmemeye çalışıyoruz. Ama daha sıcak ve daha enerjik olmanın bir yolu daha var, o da enerji veren besinlerle beslenmek. Aslında bir yol daha var: Kalbimizi ısıtacak kadar sevmek. Mesela benim sana olan sevgim gibi. 🙂 Neyse, biz konumuza dönelim. Şimdi bahsedeceğim besinleri tüketerek daha sıcak kalabilirsin. Enerjiyle dolarsın. Bağışıklık sistemin güçlenir. Kendini daha güçlü hissedersin. Ve tabii ki stresi hayatından uzaklaştırırsın. Kışları da sağlıklı beslen, kendini sıcak tut ve hasta olma. Hadi, şimdi kışın sıcak tutan besinlere bir bakalım.

1- Tarçın vücut ısısını artırır ve kalori yakmaya yardımcı olur. Süt ve yoğurtla birlikte ya da çay olarak tüketebilirsin.

2- Taze zencefil bağışıklığı güçlendirir ve vücut ısısını yükseltir. Çaylarına ekleyebilirsin. Rendeleyip yemeklerde de kullanabilirsin.

3- Havuç, lahana, kabak gibi sebzeleri sindirirken enerji harcarız, bu da vücudumuzu ısıtır.

4- Acı biber metabolizma hızını artırırken vücut ısısını da yükseltir.

5- Ihlamur çayı vücudu sıcaklığını artırır ve terlemeyi sağlar. Bu yüzden hastalıklara karşı birebirdir.

6- Pekmez, kuru üzüm, kırmızı et gibi demir içeren gıdalar kan yapar ve bu da enerji verir.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir