Sözde Gerçek Olaylara Dayanan Filmlerin Gerçeği Ne Kadar Yansıttığını Gösteren İnternet Sitesi

“Bu filmde anlatılanlar yaşanmış olaylara dayanmaktadır” ya da “Gerçek kişi ve olaylardan esinlenilmiştir” gibi ibarelere hepimiz rastlıyoruz. Sinema sektöründe bir çeşit pazarlama yöntemi olan bu yaklaşım ülkemizde olduğu gibi Hollywood filmlerinde de pek meşhur.Hatta bu yöntemi temel alan, senaryosundan kurgusuna bir gerçeklik filmi çeken çok fazla yönetmen ve yapımcı var. Biyografi filmleri bunun en güzel örnekleri.

Bu filmleri izliyoruz, beğeniyoruz. Sonra birkaç gün sonra olayların aslında öyle olmadığına dair bir şeyler okuyoruz sosyal medyada. Belki arkadaşlarımızdan duyuyoruz günlük sohbetlerde. İşte o an kurt düşüyor aklımıza. Acaba film gerçeği %100 yansıtmıyor mu?

Sonra birazcık daha düşününce “Ulan acaba diğer filmler de mi yansıtmıyordu gerçeği?” derken buluyoruz kendimizi. Bu sorulara ilaç niteliğinde bir web sitesi kuruyor sonra birileri.

Based on a True Story isimli bu enfes fikre dayanan web sitesi de sözde gerçek hikayeye dayanan filmlerin gerçeği ne kadar yansıttığını gösteriyor. Hatta o kadar ilginçtir ki bunu sahne sahne yapıyor.Sitedeki filmlerden birini seçiyorsunuz. Sonra fareyi zaman çizgisi üzerinde gezdiriyorsunuz. Her bir sahnede filmde anlatılan nedir, gerçek hikayede olan nedir bu sorulara yanıt buluyorsunuz. Doğru ve yanlış kısımları da renkler ile gösteriyor.Daha fazla zaman kaybetmeden bu harika web sitesini buraya bırakıyoruz: Based on a True Story

İyi eğlenceler! 🙂

Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir