Spor Yapmayı Sevmiyorsan, İşte Sana 3 Alternatif

Hepimiz spor yapmaktan keyif alacağız diye bir şey yok. Buna zaman ayıramayanlarımız var, şekilli spor taytlarımızın bile bizi gaza getiremediği durumlar var, tembelliğin daha çekici olduğu zamanlar var. Ama aslında sağlığımız açısından hepimizin hareket etmesi şart. Çünkü spor demek enerji demek, daha iyi düşünmek demek, organlarımızın daha iyi çalışması demek, stressiz bir yaşam demek. Eğer spor yapmayı sevmiyorsan, spor yerine geçebilecek fakat aktif olmanı da sağlayabilecek alternatifler var. Şimdi sana keyifli ve kolay 3 alternatif önereceğim.

Kısa egzersizler: Eğer spor yapmama sebebin uzun egzersizlere zaman ayıramamak ve bunlardan sıkılmaksa her gün 7-10 dakikanı kısa egzersizlere ayırabilirsin. Bunun için etkili mobil uygulamalar olduğu gibi, YouTube videolarından da yardım alabilirsin. Birkaç favori hareketini belirledikten sonra her gün bunları tekrarlarsın.

Ev egzersizleri: Spor salonuna gitmek çok mu yorucu? Evden çıkasın yok mu? O zaman spor salonunu pekala eve taşıyabilirsin. Spor kıyafetlerini giy, enerjik şarkıları aç ve egzersiz yapmaya başla. İstersen aerobik yap, istersen dans ederken antrenman yap. Önemli olan kendini rahat hissetmen. Tabii kalorileri yakmak, biraz acı çekmeyi gerektirmiyor değil. 🙂

Yürüyüş: Yürümek yapılabilecek en kolay, en rahatlatıcı, en ekonomik egzersizlerden biri aslında. Yürürken etrafı izlemesi, düşünmesi, güneşlenmesi ve temiz hava alması da cabası. Uykusuzluğu azaltır, sindirimi kolaylaştırır, solunum kapasitesini artırır, kemiklerin güçlenmesini sağlar, vücudunu forma sokar. En önemlisi ise endorfin salgılar ve süper hissedersin.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir