Strese, Sıkıntıya İyi Gelen 8 Besin!

Yediklerimiz vücudumuza faydalı olduğu kadar zihnimize ve duygu durumumuza da iyi gelebiliyor. Tabii doğru şeyleri yersek. Bazen mutsuzluğumuzun sebebi yeterince B 12 vitamini almamak olabiliyor. Ya da üşüyüp, içimize kapanmamızın sebebi demir eksikliği olabiliyor. Üzülüyorsak bir parça acı biber yemek enerji ve endorfin verebiliyor. Sonra huzur ve mutluluk hormonu serotonin bazı besinlerde kendiliğinden bulunuyor. Yani besinler yaşamımızı düşündüğümüzden daha çok etkiliyor. Özellikle kış günlerinde strese ve içsel sıkıntıya daha meyilli oluruz. Bazen yataktan bile çıkmak istemeyiz. Bazen de uykusuzluk çekeriz. Fakat gün içinde bazı besinleri tüketmek, çok daha iyi hissetmemizi sağlayabilir. Hadi, gerginliğe, mutsuzluğa iyi gelen; bizi rahatlatan ve psikolojimizi iyileştiren besinlere bir bakalım.

1- Adaçayı depresyona, sinir bozukluğuna, yorgunluğa iyi gelir. Özellikle geceleri her şeyin üstüne üstüne geldiğini hissettiğinde bir bardak adayı içebilirsin.

2- Avokado bitkin hissettiğin ve sağlıklı düşünemediğin zamanlarda yemen gereken besin. Hayatı bir anda senin için daha kolay bir hale getirebilir.

3- Muz, mutluluk hormonunu tetikler ve ruhsal bunalıma iyi gelir. Ayrıca kendini daha güçlü ve daha iyi hissetmeni de sağlar.

4- Omega-3 yağ asidi kaynağı besinler seni adeta yeniler. Et yiyorsan somon, yemiyorsan bezelye bu bakımdan zengin yiyeceklerdir.

5- Çok stresli ve panik halinde hissettiğinde bir kase kabak çekirdeği çitleyebilirsin. Kabak çekirdeği sinirleri yatıştırır, gerilim haline iyi gelir.

6- Vücuduna bol su almak sakinleşmeni sağlar. Tam tersini de düşünebilirsin. Eğer yeterince su içmiyorsan depresif ruh haline daha yatkın olursun.

7- Kaygı ve stresle savaşan bir besin grubu varsa o da antioksidanlardır. Havuç, tatlı patates, ıspanak, brokoli, turunçgiller gibi.

8- Tatlı bir seçenek olarak bitter çikolata da moral bozukluğuyla savaşmada birebirdir. Kan dolaşımını arttırır, algıları açar.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir