BayıldımBayıldım Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

Tamponu tanıyalım

Vajinal tampon, çok kısaca, vajina içine yerleştirilen ve bu şekilde regl kanını emen hijyenik bir kadın ürünü. Silindir şeklinde pamuklu bir gövdesi ve ucunda da ipi var. Tampon vajinadayken bu ip dışarı sarkıyor ve ürünü kolayca çıkarmanı sağlıyor. Gövdesi vajina içinde dağılmayacak şekilde tasarlanmış ve akıntı seviyesine göre 3 değişik boyu var. Pede bir alternatif olarak üretilen ve sanıldığının aksine kullanımı kolay olan bu ürünün pek çok avantajı var:

1- Kanın dışarı atılmasını engellediği ve kanı emdiği için hijyenik olarak daha kullanışlı.

2- Vajina içine yerleştirildiği için dışarıdan belli olmuyor.

3- Yüzmeye, banyo yapmaya (içerideyken), dans etmeye ve spora olanak sağlıyor.

4- Birkaç ped değiştirmeye neden olan yoğun regl dönemlerinde 1 tane uygun boyuttaki (kanamanın miktarına göre) tampon yetiyor.

5- Regl dönemi boyunca oluşan kokuyu hapsediyor. Çünkü koku, regl kanı havayla temas ettiği için oluyor.

Tampon kullanmanın püf noktası gergin olmamak. Çünkü gerildiğinde kasların da geriliyor. Tamponu nazik hareketlerle, baş ve işaret parmaklarını kullanarak yerleştiriyorsun. Zaten tampon paketlerinde de nasıl kullanılacağı ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Burada önemli olan nokta tamponu temiz elle yerleştirmek, paketini açtıktan sonra direkt yerleştirmek ve işlemden sonra da elleri yıkamak. Bir de değiştirme sıklığına dikkat etmek gerekiyor. Yoğun kanamalarda 4, az yoğunluktaki kanamalarda da 6 saatte bir değiştirilmeli.

Toksik Şok Sendromu’na dikkat!

Toksik Şok Sendromu, tamponu 4 ile 6 saat arasında değiştirmediğin takdirde ortaya çıkan bir çeşit kan zehirlenmesi. Kan, bakterilerin çok sevdikleri bir ortam. Özellikle vajinada uzun süre bekleyen kan, sıcaklığı ile bakterilerin hızla çoğalmasına ve toksin yaymalarına sebep oluyor. Bu da kanı zehirliyor. Belirtileri ise aniden yükselen ateş, bulantı, kusma, eklem ağrısı, ishal ve bilinci kaybetme. Bu yüzden tamponu sık sık değiştirmende fayda var.

Tamponla ilgili bilinmesi gereken diğer şeyler:

1- Düzgün yerleştirilen bir tampon kendiliğinden düşmez.

2- Tampon içine kaçmaz. İpi kaçarsa da parmaklarınla tutup çıkarabilirsin. Ama bunu yaparken tırnaklarınla vajina derisine zarar vermemeye özen göster.

3- Tampon tuvaletini yapmaya engel değildir. Çünkü işeme kanalı üretradır. Oysaki regl kanı vajinadan gelir. (İpinin ıslanmaması için elinle itebilirsin.)

4- Uyurken tampon kullanmasan daha iyi olur. Çünkü tamponu en geç 6 saat sonra değiştirmelisin.

5- Tampon prezervatif değildir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaz. Ayrıca tampon varken cinsel ilişkiye de girilmemelidir.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments