Tiyatro Zamanı: Bir Delinin Hatıra Defteri

Ne zamandır tiyatroya gitmediğini mi fark ettin? Belki de düzenli olarak gitmeye çalışıyorsun ama hala izlemediğin efsanevi oyunlar var. Mesela uzun yıllardır sahnelenen “Bir Delinin Hatıra Defteri” gibi. Eğer hayatla yüzleşmek ve bunu keyif alarak yapmak istiyorsan tiyatro en güzel sanat. Ve şimdi tiyatro zamanı!

Nikolai Gogol’un 1835’te yayımlanan ölümsüz eseri “Bir Delinin Hatıra Defteri”; gerçeklerin ağırlığını kaldıramayan, yaşadıklarıyla baş edemeyen ve adım adım deliliğe doğru giden bir adamın hatıra defterinde yazanların hikayesi. Aksenti İvanoviç Popçirin, St Petersburg’da 9. dereceden bir memur.  Yalnız ve yoksul. Genel müdürün kızına deli gibi aşık. Giderek kimsenin görmediği şeyleri görmeye başlıyor. Bu görüleri, kendini İspanya Kralı zannedecek kadar ilerliyor. Sonunda da soluğu akıl hastanesinde alıyor… “Bir Delinin Hatıra Defteri” toplumsal eleştirileriyle günümüze de göndermeler yapıyor. Bu yüzden de hala sahneleniyor ve hala oldukça sevilerek izleniyor.

“Bir Delinin Hatıra Defteri” ülkemizde aynı anda hem Tatbikat Sahnesi bünyesinde Erdal Beşikçioğlu hem de Dostlar Tiyatrosu bünyesinde Genco Erkal tarafından sahneleniyor. Genco Erkal’ın bu etkileyici performansı 1965 yılından beri devam ediyor. Yani ilk gençlik yıllarından beri Aksenti İvanoviç Popçirin’in psikolojik gel-gitlerini ve sisteme boyun eğmeme çabalarını bizlere anlatıyor. Sırf bu yüzden bile mutlaka izlemen gereken bir oyun “Bir Delinin Hatıra Defteri”.

Oyunları takip etmek için aşağıdaki adresleri inceleyebilirsin:

Dostlar Tiyatrosu: http://www.dostlartiyatrosu.com/

Tatbikat Sahnesi: http://tatbikatsahnesi.com/

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir