Uzun Vadede Yüksek Maddi Kazanç İçin Şimdiden Edinmeniz Gereken 15 Tutum

Milyoner olmak dışarıdan çok uzak bir hayal gibi gelse de gerçek yaşamda düşündüğünüzden çok daha yaygındır. Credit Suisse’nin Küresel Varlık Raporu’na göre, 2018’de dünya genelindeki milyonerlerin sayısı 42 milyondu. Siz de doğru düşünme stratejileriyle istediğiniz servete kavuşabilirsiniz.

1) Finansal özgürlüğünüzü erken yaşta kazanmaya çalışmak

İsmi milyonerler arasında geçen birçok kişi 11-12 yaşlarında sakız, hayvan maması ya da limonata gibi şeyler satmaya başlayarak kendi paralarını kazanmışlardır. Bu sizin girişimci özelliğinizi ortaya koyarak her zaman para kazanma yollarını aradığınızı gösterir.

2) Sizden beklenilenin üstüne çıkmaya çalışmak

Öğrencilik döneminde ortalama bir not yerine daha fazlasını isteyen siz miydiniz? Milyonerler de 1 milyon dolarla yetinmeyerek 10 milyon dolar için çabalarlar.

3) Kalabalığın içinde özgün ve ilgi çekici olabilmek

Kendimizin belirleyemediği bir alan her ne kadar adil olmasa da yapılan bir araştırmaya göre cazibeli insanlar ortalamanın altı gözüken insanlara oranla yüzde 4 daha fazla kazanıyor. Bu miktarın yıllık kazancınıza ekleyeceği oran ise hiç de azımsanmayacak ölçüde.

4) Her konuda fırsatları görüp eyleme geçebilmek

Bir fırsat görüp bunu değerlendirmek için harekete geçen bir insan mısınız? Öyleyseniz, doğru yoldasınız demektir. Uzun vadeli yatırımların, kısa süreli planlara göre çok daha zenginlik katabileceği kanıtlanmış bir gerçektir. Fırsatları değerlendirip uyguladığınızda, eylemlerinizin meyvelerini mutlaka alacaksınız.

5) Şansı ayağına beklememek

Milyonerler işlerini kurmak için mükemmel zamanı beklemezler. Birçoğuna göre en iyi zaman, işe başladıkları zamandır. Arkanıza yaslanıp hayallerinizin gerçekleşmesini beklemek, aslında hayallerinizi es geçmenize neden olur. Bir an önce hedefinize yönelik çalışmaya başlamak, başarının anahtarı olacaktır.

6) Her zaman harcamanın doğru olmadığının farkında olmak ve doğru zamanda tutumlu davranabilmek

Zenginlerin harcama konusunda mükemmel davranırken, aynı zamanda tutumlu hareket etmeleri de artık bir sır değil. Akıllıca yapılan tasarruflar ve yatırımlar, daha fazla para kazanmanın en iyi yollarındandır.

7) Dogmatik düşüncenin karşısında olmak

Fırsatın ne zaman ortaya çıkacağını bilemezsiniz ve fırsat üzerinde değerlendirme yapmadan reddederseniz bir servet kazanmaktan vazgeçebilirsiniz. Etrafınızın farkında olarak eleştirel düşünmek ve doğru soruları sorarak hamle yapmak önemlidir.

8) Popülerliğe yatkınlık

Yapılan birçok araştırmaya göre lisede popüler olanlar, 40 yıl sonra kendi yaşıtlarından %10 daha fazla kazanıyorlar. Lisede fazla arkadaşınız olduysa ilerleyen dönemlerde, ortalamadan daha fazla kazanma şansınız olabilir.

9) Amaç belirleme konusunda istikrar

Milyonerlerin ortak özelliklerinden biri de, para kazanma isteklerinin zenginliklerini göstermek yerine belirli bir amaçlarının olması ve o amaca yönelik hareket etmeleridir. Şans eseri kimsenin 1 milyon kazanmadığını düşünürsek uzun vadeli düşünmek sizin yararınıza olacaktır.

10) İlham almayı bilmek

Çevrenizdeki kişiler, düşüncelerinizi ister istemez etkiler. Belirli bir hedefi olmayan, negatif düşünceli insanlarla vakit geçirmek sizin motivasyonunuzu kırarak başarısızlığa sürükleyebilir. Eğer zengin olmak istiyorsanız çevrenizde pozitif ve amaçları olan insanları barındırmak ya da sosyal medyadan takip etmek sizi olumlu etkileyecektir.

11) Geçmişe takıntılı olmamak

Sürekli ‘O zamanlar da çok güzeldi’ gibi cümleler kurmak gelecek hedefleriniz için maalesef size yardımcı olmayacak. Enerjinizi, bulunduğunuz zamana ve geleceğe harcamak sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

12) Güçlü yönlerin farkında olunması

Bazı şeylerin %99’unda kötü olabilirsiniz ancak önemli olan %1’lik kısmın farkında olmaktır. Bu, yeni bir şey öğrenmemek ya da zayıflıklarınız üzerine gitmemeniz anlamına gelmez. Sadece güçlü yanlarınızdan yararlanarak bunları daha çok kullanabilirsiniz.

13) Olumlu tutumu karaktere yansıtmak

Herkes gibi milyonerlerin hayatında da zorluklar, pişmanlık ve endişeler olmuştur. Önemli olan bu gibi zamanlarda şikâyet etmek yerine zorlukları kabul ederek onları yenmenin yolunu aramaktır.

14) Kendini daima güncel tutmak

Dünyanın en başarılı insanları, verdikleri röportajlarda, güne güncel olayları okuyarak başladıklarını söylerler. Böylece dünyada neler olduğuna dair fikir sahibi olarak daha bilinçli yatırım kararları alabilirler.

15) Gelişim sürekliliğini sağlamak

Bir diplomaya sahip olmak değeriniz konusunda bir gösterge olsa da bir milyoner olmanızı belirlemez. En başarılı milyonerler, her gün yeni şeyler öğrenerek kendilerini sürekli ileri taşıyanlardır.

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir