Vajinal Kaşıntıya Son!

Birçok kadının en tatsız dertlerinden biridir vajinal kaşıntı. Özellikle yazları başa bela olur, hem rahatsız hem huzursuz eder. Olur olmadık yerde kaşınmaya başlamak kendini kötü hissetmene de neden olur. Çok temiz biri olabilirsin ve yine de vajinal kaşıntın olabilir. Çünkü bu durum biraz da kullanılan iç çamaşırları, tüyleri alma yöntemi ya da beslenmeyle alakalıdır. Fakat seni hayattan soğutan bu kaşıntıyla yaşamak zorunda değilsin. İşte vajina kaşıntıya sebep olan şeyler ve kaşıntıdan kurtulmanın yöntemleri!

Vajinal kaşıntının nedenleri ve çareleri

1- Tuvalette temizliğini arkadan öne doğru yapıyorsan arka bölgedeki bakterileri öne taşıyor olabilirsin. Bu da haliyle kaşıntı ve daha birçok mikrobik hastalık demek. En doğru yöntem, tuvalet kağıdını önden arkaya doğru kullanmaktır. O bölgenin kuru olmasına da dikkat et.

2- İç çamaşırlarını deodorantlı ürünlerle yıkamak ya da iç çamaşırlarına güzel koksun diye deodorant sıkmak kaşıntıya neden olur. Bu yüzden sadece su ve sabun kullanmalısın.

3- Dantelli iç çamaşırları, dar pantolonlar ve taytlar neme, dolayısıyla kaşıntıya sebep olur. O bölgenin kuru kalması çok önemlidir. Bu yüzden pamuklu iç çamaşırları ve fazla dar olmayan alt giyimi tercih etmelisin.

4- Vajinal bölgeyi duş jeli gibi deodorantlı ürünlerle yıkamak kaşıntı yapar. Duşta su ve sabundan ya da vajina temizliği için özel olarak üretilmiş ürünlerden şaşmamalısın. Ayrıca vajina içini de kesinlikle yıkamamalısın. Çünkü PH değerini bozabilir ve tahrişe neden olabilir. Hem vajina içinde yararlı bakteriler vardır ve antibakteriyel ürünler bu bakterileri öldürür. Vajina, kendi kendini temizleyebilen bir organdır.

5- Fazla yağlı ve asitli besinler vajinada kaşıntıya sebep olur. Beslenme konusunda özellikle fermente gıdaları tercih etmelisin. Nedir bunlar: Yoğurt, sirke, limon…

6- Antibiyotikler vajinada bulunan yararlı bakterileri öldürür ve mantara sebep olabilir. Bu yüzden çok zorunda kalmadıkça antibiyotik kullanma.

7- Vajina kaşıntısına iyi gelir deyip sana önerilen tuhaf şeyleri yapma. Eğer kaşıntın varsa elma sirkeli suda banyo yapabilirsin. Çok fazla kaşıntın varsa doktoruna danışman en iyisi.

8- İç çamaşırı ve günlük ped uzun süre değiştirilmezse kaşıntı yapar ve vajinanı mikroplara açık hale getirir. İç çamaşırını günde bir, günlük pedini ise iki saatte bir değiştirmelisin.

9- Bikini bölgesine yapılan yanlış epilasyon tahrişe, yanmalara ve kaşıntıya sebep olabilir. Bu bölgede tıraş bıçağı kullanmaktan kaçınmalısın. Ayrıca sürekli yöntem de değiştirmemelisin. Lazer ve makasla kısaltmak en zararsız yöntemlerdir.

10- Spordan sonra ıslak kalan iç çamaşırlarıyla durmak ya da damarların sıkışmasına neden olduğu için bisiklete pedsiz binmek vajinada kaşıntıya sebep olabilir. Her spor sonrası iç çamaşırını ve alt giyimini değiştirmeli, bisiklet kullanırken pedli tayt giymelisin.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir