Vajinismus Nedir?

Vajinismus, utanılacak bir sorun değildir. Günümüzde yaygın olarak görülüyor. Bundan dolayı da konuşmaktan utanmamak, tedavi için adım atmak ve kendimize olan güvenimizi sarsmasına izin vermemiz gerekiyor. Tedavisi, yıllarca değil, birkaç gün içinde yapılabiliyor üstelik!

Vajinismus, cinsel ilişkiye girememe sorunudur. Toplumda ilk gece korkusu denilse de, tek geceyle sınırlı kalmaz ve cinsel birleşme, kadının kontrolü dahilinde olmadan kesinlikle gerçekleşmez. Kadının kasları istemsizce kasılır. Cinsel ilişkinin gerçekleştiği bölge, vajen olarak adlandırılır. Vajinismus sorununda ise, cinsel birleşme sırasında, vajen kasları istemsiz ve kontrolsüz şekilde kasılır. Bu sebeple de cinsel birleşme meydana gelmez.

Yalnız değilsin!

Vajinismus, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada en yaygın görülen cinsel birleşme sorunlardan biri. Her 10 kadından birinde, vajinismus sorunu mevcut. Tedavisi oldukça kolay olan bu sorunun yıllarca çekilmesinin sebebi ise utanmak ve çekinmek. Ama yalnız değilsin, vajinismus da utanılacak bir durum değil!

Kasılmalar neden oluyor?

Özellikle eşine aşık olup evlenmiş kadınların ya da ön sevişme sırasında zevk alan kadınların da vajinismus yaşadığı unutulmamalı. Peki neden bu durumda da kasılmalar oluyor? Birleşme esnasında bilinçaltındaki korkular bir anda ortaya çıkıyor ve vücut kendini istemsiz şekilde kasıyor. Bundan dolayı da vajinal kanal girişi tamamen kapanıyor. Vajinismus yalnızca cinsel birleşme esnasında değil, jinekolojik muayenelerin yapılmasına ya da tampon kullanılmasında da engel teşkil ediyor.

Vajinismus belirtileri neler?

Vajinismusun en önemli belirtisi, cinsel ilişki sırasında yaşanan korku ve kasların istemsiz olarak kasılması sonucu cinsel birleşme yaşananaması. Vajinismus, bakire olan kadınlarda görülebildiği gibi, cinsel hayatı başlamış olan ancak daha sonra yaşanan olaylar sebebiyle sonradan da meydana gelebiliyor.

Cinsel ilişki ağrılı ya da acılı şekilde gerçekleşebiliyor ve bu durum “disparoni” olarak adlandırılıyor. Ayrıca jinekolojik muayene olamama da vajinismus belirtisi olabilir. Kadının korkusu, doktor karşısında da ortaya çıkabilir.

Vajinal tampon kullanamama ya da vajina içine tedavi amaçlı fitil yerleştirememe durumları da söz konusudur. Vajinismus durumunda hiçbir şekilde vajene giriş söz konusu değildir.

Vajina içine parmak sokamama, genital bölgeye ayna ile bakamama gibi durumlar da yaşanabilir. Kadının bu aşamada kendi ve kendi cinselliği ile barışması tedavinin ilk aşamasıdır. Yetiştirme tarzı ya da çocukluk döneminde meydana gelen durumlar, vajinismusa sebep olabilir.

Eğer sende de bu veya benzeri belirtiler mevcutsa, korkmadan, çekinmeden bir uzmana başvurabilir ve kısa sürede vajinismusu yenebilirsin! Yalnız olmadığını unutmaman çok önemli. Nasıl ki grip olduğunda senin suçun olmuyorsa, vajinismus olman da senin suçun değil. Tıpkı gripte olduğu gibi, vajinismus için de tedavi olman yeterli.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments