Vitamin Kullanmalı Mıyız?

Hepimiz, artık pek de kolay olmayan  şartlarda yaşıyoruz. Yediğimiz yiyeceklerden soluğumuz havaya kadar yaşamak için ihtiyacımız olan sağlık standarlarında ciddi bir bozulma söz konusu. Bu yüzden de sağlığımızı korumak adına zaman zaman, ihtiyacımız olan vitamin ve mineral takviyeleri almak zorunda kalıyoruz.

Eğer oksijeni bol, kimyasallardan arınmış havayı teneffüs etme imkanımız olsaydı,

Antibiyotiklerle, hormonlu gıdalarla beslenmeyen, doğal ortamında gerektiği gibi beslenerek büyümüş tavuk, koyun ve dana etini yeme şansımız olsaydı,

Peptisidlerle kirlenmemiş, hormonsuz doğal sebze ve meyve tüketme şansımız olsaydı,

Stressiz bir ortamda yaşayarak çocuklarımızı yetiştiriyor olabilseydik,

Genetik ya da kronik hastalıklarımız olmasaydı,

Dışarıdan alacağımız hiçbir takviyeye ihtiyacımız olmazdı.

Kendimden örnek verecek olursam ben haftanın 6 günü, Nişantaşı’nda, egzoz dumanları içinde yaşayan bir kadınım. Yiyecek alışverişim için mümkün olduğu kadar semt pazarını tercih edip  aynı kasaptan et ve tavuk almaya çalışıyorum. Buna rağmen aldığım etin ya da sebze ve meyvelerin ne kadar vitamin ve mineral değerleri olduğuna hiçbir zaman emin olamıyorum. Genetik olarak kolestrol problemim ve kronik olarak da Hipoglisemim var. Çok yoğun tempoda bir hayat yaşıyorum. Dolayısıyla ben de daha sağlıklı yaşayabilmek adına takviyeler kullanan insanlardan biriyim.

Eminim, benim gibi birçok insan da aynı ya da benzer sorunlarla boğuşuyor. Bu yüzden de herkesin kendi içinde bulunduğu duruma göre çeşitli destekler kullanması iyi gerekiyor. Burada önemli olan ihtiyacın doğru belirlenmesidir. Komşunuza ya da arkadaşın za iyi gelen vitamin ya da besin desteği sizin için doğru olmayabilir. Herkesin ihtiyacı farklıdır ve neye ihtiyacı olduğu konusunda mutlaka bir hekime ya da eczacıya danışmalıdır. Bütün rahatsızlıklar kişiye özel olduğuna göre kullanılacak destekler de kişiye özel olmalıdır.

Takviyle almanızı gerektiren birçok şart ya da durum olabilir.

Çok stresli bir dönemdeyseniz,

Sürekli yorgun hissediyorsanız,

Devamlı kullandığınız ilaçlarınız varsa,

Sınav dönemindeyseniz,

Spor yapıyorsanız,

İştahınız çok açık ya da hiç yoksa,

Kronik kalp, tansiyon, şeker vs. hastasıysanız,

Hipoglisemi varsa,

Hormon kullanıyorsanız,

Cildiniz kuruysa ya da  kırışıklıklarınız arttıysa,

Saçlarınız dökülüyorsa,

Sntibiyotik kullandıysanız,

Kabızlık, ishal ya da gaz sıkıntınız varsa takviyelere ihtiyaç duymanız normaldir.

Bizler, tüm bu sıkıntılarınıza destek olabilecek yardımcı takviyeleri önermek, size uygun olan takviyeyi hangi dozda, ne kadar süre ile kullanmanız gerektiğini anlatmak için danışman, eczacılarınız olarak eczanelerimizde sizleri bekliyoruz.

Lütfen, doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan hiçbir takviye kullanmayın; yakınlarınıza da kullandırtmayın. İnternette satıan bitkisel takviyelere de güvenmeyin!!!

Ecz. Fulya Urgancıoğlu

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir