Yalnızca Bedenini İyi Tanıyan Kadınların Bildiği 15 Durum

Sağlıklı yaşamı bir hayat tarzı haline getiren kadınlar var tatlım, belki sen de onlardan birisindir. Bu kadınlar hayatlarını kendilerini tanımaya ve sevmeye adarlar. Eğer onlardan biriysen çok iyi biliyorsundur; sürekli “ay çok duyarlısın”lar eşliğinde çantanda taşıdığın meyveleri açıklamak zorunda kalırsın. Kendini bu kadar önemsediğin için birine hesap vermek de neyin nesi? Neyse, çevre baskısı bambaşka bir yazının konusu, hadi gel biz şimdi bu kendinden emin, güçlü ve sevgi dolu kadınların kendilerine verdiği değerle birlikte neler yaptığına bi’ göz atalım:

 

1- Cilt bakımından saç bakımına, diyetten spora her sağlıklı yaşam listesinin ilk maddesinde su içmenin yer aldığını bilir. Üstelik öyle “bir bardak iç, tamamdır” şeklinde de değildir. Günde en az 2 buçuk litre içmek gerekir. Masasında sürahisi olması, tuvalete yol yapması, midesinden çalkalanma sesleri gelmesi pahasına su içer. İçer ve sağlıkla dolar.

 

2- “Kadınların bile bilmediği kadın vücuduyla ilgili gerçekler”, “kadınlarla ilgili daha önce duyulmamış, şaşırtıcı bilgiler”, “bu kadınlar da ne kadar acayipler canım”, “yok yok bunlar kesin uzaylı” başlıklı konuların yabancısı değildir. Muhtemelen erkeklerden daha fazla göz kırptığını ya da bir memesinin diğerinden daha büyük olduğunu zaten biliyordur.

 

3- Meme kanserinin kadınlarda en çok görülen kanser türü olduğunu bilir. Ve meme kanserinde erken teşhisin önemli olduğunu da bilir. Bunun için her ay reglinin 10. gününde göğüslerini elle muayene eder. Bu muayene de şu şekilde olur: Memede veya koltuk altında yumru veya sertleşme var mı; meme yüzeyinde buruşma, çukurluk, kızarıklık veya dökülme var mı; meme ucunun yerinde bir değişiklik ya da ucunda akıntı var mı; memede bir ağrı var mı diye kontrol eder. Bunlara rastladığında da hemen doktora gider.

 

4- Güneş kreminin kışın da sürülmesi gerektiğini bilmekle kalmaz, bu bilgiyi uygular da. Çünkü güneş ışınları cildin kırışmasına ve yaşlanmasına neden olur. Ve güneş ışınları sadece yazın etkili değildir. Kışları da -direkt gelmese bile- bulutlardan süzülerek gelir. Yüz, boyun, el gibi açıktaki bölgeleri bu sinsi saldırılara karşı korumak gerekir.

 

5- Kulaktan dolma bilgiler, şehir efsaneleri, mitler, doğru bilinen yanlışlar, internet goygoyları gibi şeylerle işi olmaz. Vücudu ve dolayısıyla sağlığı ile ilgili her şeyi derinlemesine araştırır. Gerekirse doktoruna danışır. Şunu yapmaz mesela: “Bak bak şuramda bir ben var, kesin kanserim. Dur bakayım, hah internette de kesin kansersin yazıyor. Hadi kendine iyi bak, ben yokken çiçeklerimi sula, tüh bir miktar da alacağım vardı ama neyse artık…”

 

6- Regl olmadan bir hafta veya 10 gün önce tuzu ve kafeini kesmesi gerektiğini bilir. Çünkü memeler bu dönemde isyan bayrağını açarlar. Öyle bir şişerler ki sanki bütün vücut memelerden oluşuyordur. Dokunması acı verir hatta bazen durup dururken sızlarlar. İşte bu meme hassasiyeti için beslenmeye dikkat edilmeli ve göğüsleri sıkan iç çamaşırları derhal terk edilmelidir.

 

7- Bazı lokman hekim güzellik sırlarına vakıftır. Bunlar annesinden, ninesinden öğrendikleri; iyi bir dostunun paylaştığı ya da aktarının aktardığı bilgiler olabilir. Şifalı otlar, baharatlar, yağlar, taşlar bu bilgilerin kaynağını oluşturur. Mesela gül suyu doğal toniktir, sonra elma sirkesi kilo vermeye yardımcı olur, zeytinyağı saçları yumuşatır, bebek pudrası bacakların birbirine yapışıp tahriş olmasını önler, kimyon bağırsak gazını giderir, ametist ruhu yatıştırır…

 

8- Vücudunu iyi tanımanın bir alt başlığı da kendi cinselliğini iyi bilmektir. Bedeninin hangi noktasından daha çok zevk aldığını da bilir, gerekiyorsa korunmayı da. Cinsellik onun için tabu değildir, doğaldır ve sağlıklı olmanın parçasıdır. Cinsel organına dokunmaktan çekinmez, yumurtlama döneminde cinsel isteğinin artması onu şaşırtmaz, cinsel ilişkiden sonra tuvalete gitmenin yararlı olduğunu bilir.

 

9- Her ay vücudunda bazı değişimler olduğunu ve bunun ruh halinde de bazı değişimlere sebep olduğunu bilir. PMS dönemini doğru beslenmeyle daha hafif geçirebilir. Regl dönemindeki halsizliği, hiçbir şey yapmak istememeyi doğal karşılar. Bazen de öfkeyle karşılar ama olsun. Krampları için çözümleri vardır. Makyajsızlık ve çalışmamak için de bahanesi. Doğurganlık ve yumurtlama dönemi arasındaki farkları bilir. Hamileliğe hazırlık yapıyorsa bu dönemleri takip eder. Belli bir yaştan sonra hamile kalmanın güçleştiğini de bilir.

 

10- Kıyafetlerini bedenine göre seçer. Özellikle doğru sütyen seçimi, rahatlık ve huzur açısından önemlidir. Bunun dışında her kadının gardırobunda mutlaka bulundurması gereken şeyler vardır ve bunları bulundurur: Regl dönemleri için rahat bir külot, topuklu ayakkabıya alternatif bir spor ayakkabı, elbise astarı, opak çorap, seksi iç çamaşırı, sıcak hissettirecek bir şal, yoga taytı ve stilini yansıtacak herhangi bir şey.

 

11- Kötülüğün kız kardeşleri, sağlıksız yaşamın şeytan ikizleri sigara ve strestir. Onda ise bu ikisiyle mücadele edecek güç ve azim vardır. Stres kendi başına bir hastalık değildir ama birçok hastalığın görünmez sebeplerinden biridir. Sigara ise yumurtalıklara, cilde, saçlara, gözlere, ciğerlere ve daha birçok şeye eziyettir. Bu yüzden ikisini de hayatından uzaklaştırır. Nasıl mı? Kah meyveyle kah meditasyonla, kah sakızla kah kahkahayla…

 

12- Kadın olmanın yaşattığı birçok aksiliğe göğüs gerebilir: Topuklu ayakkabıyla taş yolda yürümek, anında kaçan ince çorap, bir türlü verilemeyen 5 kilo, tüyler, sağlıksız bir atıştırmalığa obsesiflik derecesinde bağlanmak, tüyler, dişe bulaşan kırmızı ruj, göğüs arasına düşen ekmek kırıntısı, reglin ilk günü hapşırmak, isteyince bir türlü şekle girmeyen saçlar, tüyler, her zaman bakımlı olma zorunluluğu, tüyler…

 

13- Nasıl ki beden yapısı, saç teli, dudak şekli, cilt rengi her kadında farklılık gösteriyorsa; regl dönemleri, yumurtlama dönemleri, metabolizmanın işleyişi de kişiye özeldir. Hatta meme ucu yapısı bile kişiden kişiye değişebilir. Pembe uçlu, kahverengi uçlu, normal uçlu, yassı uçlu, şişkin uçlu… Vücudunu iyi tanıyan bir kadın kendi beden yapısını, biyolojik saatini, kendisine neyin iyi gelip gelmediğini, alerjilerini, ihtiyaçlarını bilir ya da en azından merak eder.

 

14- Ilık bir duşun, deliksiz bir uykunun, vitaminlerin değerini iyi bilir. Bedeni için düzenli yaptığı şeyler vardır: Mesela saç kremiyle saçlara masaj yapmak, sadece yüzüne değil vücuduna da nemlendirici sürmek, esneme hareketleri yapmak, bol bol yeşil yapraklı sebze tüketmek, her gün 1 kez probiyotik yoğurt yemek, haftada 2 kez balık yemek, aynada kendisine öpücük kondurmak, her sabah uyandığında motivasyonunu arttıracak bir plan yapmak, pozitif düşünmek, jinekolojik muayene yaptırmak gibi.

 

15- Ne kendini ne de başkalarını vücudundan ötürü yargılamaz. Vücudunu da kendini de sever. Bildiği iyi bilgileri başkalarıyla da paylaşır. Başka kadınlara da yol gösterir ve destek olur. Çünkü vücudunu iyi tanıyan bir kadın, kadın olmanın zorluklarını ve sağlığın hepimizin meselesi olduğunu bilir. Özellikle de kadın dünyasını iyi bildiği için bilir bunu. İyilik yaparak, iyi hissedeceğini de tabii…

 

Hadi o zaman sen de; bir kadına destek olmak, bir kadının hayatında fark yaratmak için  https://kozmetik.avon.com.tr/727/sosyal-sorumluluk/?pn=1 link’ine tıkla ve Avon Meme Kanseriyle Mücadele Ürünleri’nden satın al. Çünkü bu ürünlerden elde edilen gelirin tamamı Meme Kanseri İle Mücadele fonuna aktarılıyor ve Türk Kanser Derneği iş birliğiyle kadınların meme kanseri teşhis ve tedavisine destek amacıyla kullanılıyor. Çünkü bu ürünlerden alarak bir kadına onu anladığını ve onun yanında olduğunu göstermiş oluyorsun. Çünkü bu ürünlerden alarak sevdiklerini bu hastalıktan korumuş oluyorsun.

 

Türkiye’de her yıl yaklaşık 30 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Yani ne yazık ki sen de bu riski taşıyorsun. Ama neyse ki biz varız, kadınlar var, mücadelemiz var! Hadi bu mücadeleyi birlikte göğüsleyelim!

 

Sen güçlü bir kadınsın tatlım, başaramayacağın hiçbir şey yok çünkü senin ışığın pembe!

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir