Yaz Öncesi Hafif Hissetmeni Sağlayacak 10 Öneri

Yaz çok yaklaştı. Biraz daha hafif hissetsek fena olmazdı. Kendimizle, bedenimizle barışığız ama canlanmak da istiyoruz. Artık şu uzadıkça uzayan kış bitsin, hırkaları bir kaldırıp bir çıkarmayalım, soğuk algınlıkları bizden uzak dursun, kuşlar gibi hafif olalım. Bunlar çok yerinde istekler ama birkaç etkili adım atmayı gerektiriyor. Biz hazırlığımızı yapalım da, yaz gelir gelmez moda girelim. Olay sadece üstümüzdeki hırkayı atmaya kalsın. O zaman hadi beslenmeden uyumaya, spordan suya yaza hafif girmek için neler yapabileceğimize bir bakalım. Unutmadan, geçici kilo alıp vermeler hem kalbi hem de psikolojiyi bozar. En güzeli sağlıklı bir yaşamı alışkanlık haline getirmektir. Şimdi başlayabiliriz.

1- Bitkiler daha az toksin içerir. Bu yüzden kendine bitkilerden bir detoks suyu hazırla. Akşamdan 2 litre suya; 1 fincan demlenmiş yeşil çay, 1 salatalık, 1 limon, 1 elma, birkaç yaprak nane, 1 çubuk tarçın, küçük bir parça zencefil at ve sabaha kadar dinlenmesini bekle. Sabah da aç karnına 1 bardak iç ve gün boyu içmeye devam et.

2- Bağışıklık sistemini güçlendirmek, bağırsak hareketlerini düzenlemek için bol bol taze sebze ve lifli yiyecekler tüket.

3- Hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları tercih et. Kalori saymak yerine; sebze, meyve, tahıl ve bakliyatı öğünlerine dengeli bir şekilde dağıt.

4- Bol bol su iç. Hatta mümkünse günde 3 litre su iç. Değilse de 2 litre ideal.

5- Çok yağlı, çok tuzlu yiyeceklerden kaçın. Basit karbonhidratlar yerine kaliteli olanlarını tercih et.

6- Kışa göre daha fazla sebze ve meyve ye. Koyu yeşil yapraklı sebzeleri ihmal etme.

7- Güneş doğunca uyanmaya ve güneş battıktan sonra yemek yememeye dikkat et.

8- Güneşte yürüyüşlere çık, güneş ışığından yararlan.

9- Her gün, fazla ağır olmayan egzersizler yap. Ama bunları düzenli olarak yapmaya özen göster.

10- Sigara kullanıyorsan bırakmak için bundan daha güzel bir zaman düşünemiyorum.

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir