Yeni Yılda Yeni Bir Sen

Yeni bir yıl, her şey için yeni bir başlangıç yapmak demek. Yeni yıl yeni bir sen demek. Genellikle yılın son günlerinde, bitmek üzere olan yılı değerlendirir, yeni kararlar alır, yeni yıla dair yeni planlar yaparız. Şimdi de öyle bir dönemin içindeyiz. Bazı şeyleri geride bırakmak, bazı şeyleri değiştirmek ve bazı şeyleri geliştirmek için hiç de geç değil. Önemli olan kararlı ve istekli olmak. Bunun için hemen şimdi kendimize bir defter, bir kalem alıyoruz ve yeni yılda hayatımızın nasıl olması gerektiği, daha doğrusu yeni yılda hayatımızın nasıl olmasını istediğimiz konusunda notlar alıyoruz. Yazarak hem daha net oluyor hem de bu notları zihnimize kazımış oluyoruz. Böylece de daha kararlı oluyoruz. Yeni yıl, yenilikleriyle gelsin…

1- Öncelikle yeni yıl hedeflerini belirle. Bu hedeflere ulaşmak için hayal kurman, çalışman ve gerçekten istemen önemli. Hedeflere ulaşırken hayatın tadını çıkarman da önemli tabii.

2- Senin için gerçekten önemli olan şeyler ne? Haydi alt alta sırala onları. Aile, kariyer, gezmek, para… Bu arada bazen paranın da kifayetsiz olduğu durumlar olabilir. Ciddiyim!

3- Sana gerçekten keyif veren şeyler ne? Bu konuda 2018’deki deneyimlerini baz alabilirsin. Neleri yaparken gerçekten keyif aldın, neler sana hiç zevk vermedi. Keyifsiz şeyleri hayatımızdan uzaklaştırmanın vakti geldi.

4- Listeni yaparken hayatın çok kısa olduğu, negatifliklere katlanmak zorunda olmadığını hatırla. Bak, bir yıl daha bitiyor… Ömründen bir yıl daha geçiyor…

5- Hedeflerin için birtakım zaman dilimleri belirleyebilirsin. Şunu 3 ay içinde gerçekleştireceğim, şunu yıl sonuna kadar halletmeliyim gibi.

6- Peki yeni yılda kendini daha çok sevecek misin? Daha yardımsever olacak mısın? Çevreyi daha çok düşünecek, sağlığına daha çok özen gösterecek misin? Bunları da ekle.

7- Yeni yıl listene bir de çılgın bir hayal ekle. Unutma, konforlu alanlarımızdan uzaklaşıp cesaret isteyen bir şeyler yaptığımızda, bunun adı macera olur ve bu heyecan verir.

8- Yeni yıla daha motive olmuş bir şekilde girmek için ihtiyacın olan bir şeyler var mı? Tamam, kendine o çok beğendiğin ayakkabıları alabilirsin. Sen buna değersin. <3

9- Belki şurada birikmiş sevgi sözcükleri vardır, şurada da onları duymak için sabırsızlanan hayatındaki değerli insanlar.

10- Bu madde de benden: Yeni yılda toksik yiyecekleri ve insanları hayatından çıkar. Kendine zaman ayır, kendini dinle, gürültüden ve kalabalıktan kaçmaya çalış. Yeni tatlar dene, yeni yerler gör ve bol bol kitap oku. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir