Yoga Yapmak İçin En İyi Zaman Hangisi?

Yoga yapmak için zaman bulamadığını söyleyen, yogayı ne zaman yapması gerektiğini bilmeyen herkese işin sırrını şimdi söylüyoruz… En basit ifadeyle, yoga yapmak için en iyi zaman, aslında senin için en uygun olan zamandır. 🙂

Yoganın bedensel ve ruhsal olarak sağladığı tüm faydalar, zaman içinde tutarlı bir şekilde uygulandığında, yaşam tarzına ve günlük programına uyduğunda gerçekleşmeye başlar.  Örneğin, işten sonra akşamları yoga derslerine gitmiş olabilirsin. Çocuğun varsa o okuldayken, gündüzleri gitmek daha mantıklı gelmiş olabilir ya da öğrencisin, okulda dersler bittikten sonra fırsat buldukça yoga yapabildin. Aslında, sürdürebildiğin bir rutin bulduğun sürece, haftanın hangi günü, hangi saatinde, hangi zamanlarda yoga yaptığının hiçbir bir önemi yok. Programını yogaya uydurmak yerine yoganın, günlük hayatına ve günlük programlarına uymasına izin ver gitsin.

Ashtanga sistemindeki bazı yoga gelenekleri, yogayı mümkünse güneş doğmadan önce, sabahın erken saatlerinde yapmayı önerir.

Iyengar Yoga’nın kurucusu B.K.S. Iyengar, Yogaya Işık kitabında, hem sabahları erken hem de akşamları geç saatlerde yoga yapmayı tavsiye ederek, her ikisinin de ayrı ayrı avantajlarının olduğunu söyler ve bu düşüncesini şu sözü ile destekler:

“Sabah pratik yapmak, kişinin mesleğinde daha iyi çalışmasını sağlar. Akşamları pratik yapmak ise günün yorgunluğunu giderir ve kişiyi zinde tutar ve sakinleştirir.” B.K.S. Iyengar.

Yani kısacası, ne zaman olursa olsun, yoga zamanını belirleyecek olan kişi yalnızca sensin. Ertelemek ya da başlamak, bunlar sadece senin elinde… Bu yüzden başkalarının yoga için “en iyi ve en uygun zaman” ile başlayan cümlelerini boş ver.  Vücudunda ve hayatında, içeride senden başka hiç kimse yok. Sen en uygun zamanını kendin bul yeter. 💛

Namaste!

Yazar: Ece Balkan

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir