Yogaya Hemen Başlamak İçin 15 Sebep

Hindistan çıkışlı yoga, kelime olarak bütünleşme ve kontrol altına almak demek. Yoga akıl, ruh ve beden bütünlüğünü kurarak; evrenle uyum sağlamayı amaçlayan bir disiplin. Bir Hint felsefesi. Çünkü sadece fiziksel pratiklerden oluşmuyor. Yoga, Asana yani duruşlar ve Pranayama yani nefes olmak üzere 2 parçadan oluşuyor. Yani yoga aynı zamanda meditasyon ve farkındalığa da dayanıyor. Bu yüzden daha güçlü bir vücut sistemi kurarken içsel huzuru sağlamaya da yardımcı oluyor. Günümüzde büyük ilgi gören ve sağlıklı yaşamanın en etkili yollarından biri olan yoga, şehir hayatının karmaşasından ve modern hayatın olumsuz düşüncelerinden sıyrılıp kendimizle bağ kurmamızı ve sağlıklı bedenlere sahip olmamızı sağlayan bir araç konumunda. Daha umutlu ve iyimser bireylere dönüşmemizde aracı oluyor. Yoga sayesinde çevremizle daha dürüst ve sağlıklı ilişkiler kuruyoruz. Yogaya hemen başlamak ve düzenli yoga yapmak neden çok gerekli ve önemli? Matın, rahat kıyafetlerin, sakinleştirici müziklerin hazırsa cevabı burada:

1- Yoga omurga ve kaslar üzerinde etkili olduğu için omurga esnekliğinin artmasını ve kas yapısının güçlenmesini sağlar. Böylece duruş bozukluklarını düzeltir ve kas ağrılarını giderir.

2- Nefes çalışmaları kaliteli nefes almayı sağlar. Bu da hem solunum sisteminin doğru çalışmasına hem de “şimdi”nin farkında olmana yardımcı olur. Kandaki oksijen seviyesi artar. Dolayısıyla yoga yapmak hava kirliliğinin en büyük düşmanı haline gelir.

3- Yoga enerji verir. Canlanır ve etrafındaki her şeyi fark etmeye başlarsın. Kendini daha çok seversin. Hayattan daha fazla zevk alırsın. Bu da stresle en sağlıklı mücadele şeklidir.

4- Yoga sırasındaki terlemeler toksinlerin atılmasını ve bedenin yenilenmesini sağlar. Yoga; bedenini sağlıklı bir şekilde yorup, enerji vererek tükenmişlik sendromuna ve uykusuzluğa son verir.

5- Yoga sayesinde vücudunun esnekliği ve kıvraklığı artar. Dayanma sınırın ve fiziksel gücün de artar. Yoga kasları şişirmek yerine uzatır. Daha ince ve zarif bir görünüm kazandırır.

6- Yoga hafızayı güçlendirir. Düşünme becerin artar ve daha uyanık bir insan olursun. Bu da hayatın güzelliklerini keşfetmeni ve neyi isteyip istemediğini fark etmeni sağlar. Seçimlerini daha doğru yaparsın.

7- Eğer psikolojik bir hastalığın varsa yoga iyileşme sürecini hızlandırır. Kendini daha iyi hissedersin. Ayrıca yoganın migren, yüksek tansiyon, kolon kanseri ve diyabet gibi fiziksel hastalıklarda da olumlu etkileri vardır.

8- Kolunu ya da ayağını havaya kaldırmaktan ötesidir yoga. Kendinle baş başa kalmanı sağlar. Kendini daha iyi tanımanı ve hatırlamanı sağlar. Bu, internet dünyasında kendine verebileceğin en güzel hediyedir.

9- Yoga duruşlarındaki çaba gerektirmeyen nefes huzur verir. Yüz kasların bile rahatlar. Derideki gerilim azalır. Düşünsel, duygusal ve fiziksel stres azalır. Sakinleşir ve her anını hissedersin.

10- Yoga diyaframda esneklik sağlayarak kaygıları ve korkuları uzaklaştırır. Yaşadığını ve bunun her şeye değdiğini fark edersin.

11- Doğru nefes teknikleri sayesinde kalp ritmin düzene girer. Bu da seni kalple ilgili olası hastalıklardan korur. Böylece yaşam kaliten yükselir.

12- Yoga sayesinde metabolizmanın ve iç salgı bezlerinin faaliyetleri artar. Daha sağlıklı ve düzenli çalışırlar. Yoga bağışıklık sistemini güçlendirir.

13- Yoga vücudun tamamında etkili olur. Her bölge eşit şekilde, dengeli ve birbiriyle uyumlu çalışır. Sen de daha dengeli bir insan olursun.

14- Yoga yaparken beslenmene de dikkat etmen gerekir. Kolay sindirilen, doğal ve faydalı besinlerle beslenmek esastır. Böylece bedensel detoks sağlanır. Kan şekeri düzene girer. Bu da kilo vermeye yardımcı olur.

15- Yoga ülser, kabızlık gibi birçok sindirim sistemi problemlerine karşı etkilidir. Bağırsakları çalıştırır ve böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler.

Bonus: Yoga cinsel gücü ve doğurganlığı da artırır. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir