Daha İyi Hissetmen İçin Detoks Tüyoları

Ara sıra geri çekilse de bahar hepimizi selamlamış, açan güneş yüzlerimizi güldürmeye başlamışken belki de senin için detoksun tam zamanıdır! Hazır kendimizi iyi hissederek uyanmaya başlamışken neden daha da iyi hissetmeyelim ki? Toksinlerimizi atalım, daha dinç, daha güçlü, daha güleç uyanalım. Ben de bu süreçte tabii ki sana yardım edeyim, belki hepimizin bildiği belki de öğreneceklerimizin olduğu ufak detoks tüyolarına ne dersin? Sanki ‘aay süper olur valla’ dediğini duyar gibiyim. Eh o zaman başlayalım hemen!

1- İlk önce detoks zamanımızı doğru seçelim. Doğru zaman vücudumuzda en çok toksinin biriktiği, çok fast-food ya da alkol tükettiğimiz dönemlerin sonrası, çok stres altında kaldığımız dönemlerin sonrası ya da bir hastalıktan sonra iyileştiğimiz zamanlar olabilir.

2- Özellikle havalar ısınmaya başlamışken kaybettiğimiz suyu da geri almak için gün içinde bol bol su içiyoruz. Valla ay unutuyorum deme, gerekirse hatırlatıcı kur. Su olmadan detoks olmaz.

3- Eh tabi zaten havalar seni terleterek dehidre etmeye başlamışken bir de seni daha da dehidre edecek alkol, kola, kahve gibi sıvıları tüketmeyi de kesmenin zamanı geldi. Tamam tamam isyan etme ama bari minimuma indir. ?

4- Büyüklerimizin de dediği gibi bol bol meyve tüket ama bütün halinde, hepsini yiyoruz, itiraz yok! Özellikle de elma, armut ve de erik tüketiyoruz.

5- Yemek yerken öyle ay yiyim bitsin, 5 dakikada yerim ben demek yok, vücuduna sindirim için zaman tanı. Yavaş yavaş yiyoruz, hızlı yemekten vazgeçiyoruz. Ay zaten hayat yeterince hızlı, bari yemek sırasında yavaşlasın.

6- O detoks yapanların ellerindeki yeşil yeşil sıvılar vücudun alkali dengesini korumak için birebir. Bütün gün asidik asidik beslenirsek onların hepsi bize toksin olarak dönüyor, bir de onları bazik yeşil sıvılarımızla birleştirip vücuttan atıyoruz. Hadi mutfağa!

7- Tabii stresle beraber bu hayat yürümez, ay ne takacağız kafaya, boş verin. Stresini minimize et ki bu yaptıklarımıza da yarar sağlasın, değil mi?

8- Sabahları suyu kaynatıyoruz, içine taze limonu atıyoruz, günümüze onu içerek başlıyoruz ve sonra kahvaltı etmeden önce vücudumuza iyice uyanması için izin veriyoruz. Üzgünüm ama, hemen buzdolabına koşmak yok.

9- Ben sana her gün çok yoğun spor yap demiyorum ama her gün vücudunu hareket ettir. Bazen bir yürüyüşle veya hafif tempolu bir koşuyla, bazen dinlendirici bir yoga seansıyla, bazen dans ederek ama mutlaka her gün hareket et.

10- Mutlaka her gün düzenli uyuyoruz, uykumuzu alıp vücudumuzu dinlendiriyoruz. Her şeyin yormaya çalıştığı vücudunun bu iyiliği istemesi en doğal hakkı. Ona kaliteli ve düzenli uyku ver. ?

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir