Yüzdeki Kahverengi Lekeler İçin 5 Çözüm

Gerek güneşin zararlı ışınları gerek yanlış beslenme gerek stres gerekse hormonal sebeplerle cildimizde kahverengi lekeler oluşabilir. Aslında bunun sebebi genellikle güneştir. Güneş koruyucu krem kullanmak bu yüzden önemlidir. Bu lekeler makyajla kapatılabilir ama yine de rahatsız edicidir. Eğer yüzümüzde yoğun olmayan ama kendini belli eden kahverengi lekeler varsa, evde yapacağımız basit uygulamalarla bunları yok edebilir ya da daha az belirgin hale getirebiliriz. Bugün sana kahverengi lekelere çözün sunan basit yöntemlerden bahsedeceğim. Her şeyden önce sağlıklı beslenmen, bol su tüketmen, yüzünü hem yazları hem de kışları güneşten koruman ve sigaradan uzak durman gerektiğini unutma. Başlıyoruz!

1- Limon ve soğan suyu, patates ve ananas dilimi gibi uygulamalar cildinin renginin açılmasını sağlayabilir. Bunları uygularken dikkat etmen gereken, sadece o bölgeye uygulamak ve alerjik etkileri olabileceğini unutmamak. Uygulamadan sonra da cildini mutlaka durula.

2- Hint yağı cildi korur ve rengini açma özelliğine sahiptir. Bir parça pamuğa damlatarak lekeli bölgeye uygulayabilirsin. Cildinde kalsın, temizleme. E vitaminin de benzer bir etkisi vardır. Kapsülü açıp direkt sorunlu bölgeye uygulayabilirsin.

3- Papaya cilt lekelerinde etkili bir bitkidir. Yapman gereken papayayı ezmek ve hamur haline getirmek, sonra da lekelerin olduğu bölgeye sürmek. Bir 10 dakika kadar bekledikten sonra durula.

4- Aloe vera jeli hem iyileştirici özelliğe sahiptir hem de cildin yenilenmesine yardımcı olur. Bu yüzden taze aloe vera jelini kahverengi lekelerin üstüne sürebilirsin. Yaklaşık yarım saat dursun, sonra da durula. Bu işlemi düzenli olarak uygula.

5- Şu basit tarif de cilt lekelerinde etkili olabilir: Yulaf ezmesi ve yoğurdu karıştır. Bu karışımı cilde uygula. 15 dakika boyunca ciltte beklet. Ardından soğuk su ile durula. Yulaf cildi aydınlatır, yoğurt da içeriğindeki iyi bakteriler sayesinde cilde iyi gelir.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir