Zihnini Güçlendirmek İçin Yapabileceğin 5 Egzersiz

Bedenimizi, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye odaklandık. Bu arada zihnimizi ikinci plana attık. Oysaki zihnimizi de güçlendirmemiz gerekiyor. Güçlü bir zihin; iyi bir hafıza, sağlam bir psikoloji, doğru karar verme, doğru düşünme ve odaklanma kabiliyeti demek. Bu da gerek uygun besinleri tüketerek gerek egzersiz yaparak mümkün. Evet, tıpkı kas ve kemiklerimizi güçlendiren egzersizler olduğu gibi birtakım düşünme ve hafıza pratikleri ile zihnimizi güçlendiren, beyin kapasitemizi artıran egzersizler de var. Ve bunları gün içinde uygulamamız yararımıza. Ama her şeyden önce zihin sağlığına iyi gelen besinleri tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Özellikle de Omega-3 yağ asidi ve B vitamini içerenleri. Mesela somon, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yaban mersini, susam, enginar, kuru fasulye, yeşil çay ve Türk kahvesi gibi. Hadi, şimdi de zihnimizi güçlendirmek için yapabileceğimiz egzersizlere bir bakalım.

1- 5 duyu organını sürekli aktif halde tut. Dokun, gör, dinle, hisset, duy, kokla, tat… Yeni doğmuş bir bebek gibi meraklı ve ilgili olmak beynini canlı tutacak.

2- Hafızanı yokla. Mesela geçmişte neler yaptığını hatırlamaya çalış. Bazen yakın geçmişi hatırlamak daha zordur. Mesela geçen hafta bugün ne yemiştin?

3- Aynı anda hem sağ hem de sol tarafını çalıştırmaya gayret et. Sağ elinle bir şey tutarken sol ayağınla adım at mesela.

4- İster harf ister rakam ister görsel olsun bir şeyleri ezberlemeye çalış. Hatta bunlardan yeni bir şeyler türet.

5- Stresi hayatından uzaklaştır. Vakit buldukça meditasyon yap ve zihnini boşaltmaya çalış. Gereksiz bilgileri hayali bir çöp kutusuna at.

Bonus: “Sherlock” dizisini izle ve Sherlock Holmes’un hafıza tekniklerine dikkat et. 🙂

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir