Kadınların Orgazm Olamama Nedenleri

Kızlar toplanın. Bugün her kadının yaşadığı ama kimsenin üzerine konuşmak istemediği orgazm olamama sorunundan bahsedeceğiz. Dünyada 4 bin kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, kadınların üçte birinin hiç orgazm olmadığı, sadece onda biri oranında kadının her cinsel birleşmede orgazmı yaşadıklarını söyleyeyim de problemin ne kadar ciddi olduğunun farkına varın. Eğer sen de partnerinin mutluluğunu önemseyen, cinsel ilişkisinin kalitesini arttırmak için orgazm taklidi yapan yüzde 80’nin arasındaysan yaklaş şöyle yamacıma. Belki bir dahaki yazıda sana harika orgazmın detaylarını verebilirim ama önce  “Neden orgazm olamıyoruz” ona bir bakalım.

Cinselliğin tabu olarak görülmesi

Ülkemizde cinsellik toplum içinde kapalı kapılar arkasında konuşulan bir konu. Hele söz konusu kadınların cinsel dünyası ise durumu tam olarak açıklayan kelime tabu. Konuşulması gereken şeyler konuşulamadığı için bu konu toplumsal alana da sağlıksız bir biçimde yansıyor. Aileden başlayarak cinselliği sansürlüyoruz. Cinsel bilgiden yoksun yetişen gençlerden de sağlıklı bir cinsel hayat bekliyoruz. Sormazlar mı insana, ne verdin de ne istiyorsun diye.

Ten uyumsuzluğu

Adına ten uyumu deyin, birbirini tanımak deyin fark etmez. Ama partnerinizin gerçekten nelerden hoşlandığınızı bilmesi önemli. G noktalarınızı keşfetmiş bir partner, yatakta çok şeyi değiştirecektir. O yüzden önce anatomik bir keşfe çıkın. Aklında olsun, birbirinin vücudunu tanıyan çiftler, yataktan daha mutlu ayrılıyor.

Kadının sekse dair taleplerini söylememesi

Açık yürekli kadınlara bayılırım. Her istediğini takır takır söyleyen ve talep eden kadınlardan bahsediyorum. Okulda, evde, iş yerinde ve tabi ki yatakta. Çünkü açık ve doğrudan iletişim, her ilişkide olduğu gibi partnerinizle aranızdaki ilişkide de en önemli anahtar. O zaman n’apıyoruz, ne istediğimizi, nelerden hoşlandığımızı söylüyoruz ki zevki doruklarda yaşayalım.

Kendisiyle barışık olmayan kadınların yaşadığı yetersizlik duygusu

Orgazm sıkıntısı olan pek çok kadının bilinçaltında yetersizlik duygusu yatıyor. Çünkü kadınlar, kendi bedenleriyle barışık değil. Seks sırasında orgazm yerine ayva göbeğine odaklanırsan, baştan kaybettin demektir. Çünkü kaygıyla girilen yataktan, zevkin doruklarında çıkamazsın.

Çiftler arasındaki uyumun bozulması

Aşk her zaman gül bahçesi sunmaz insana. Zaman zaman dikenli yollardan da geçersin. İşte o yollarda bazen sevdiğin insanda aradığını bulamadığını fark edersin. Kızgınlıklar, kırgınlıklar ve hayal kırıklıkları gibi genel sorunlar cinsel ilişkiye de yansıyabilir. Yine de hatırlatmak isterim: Cinsellik devrimci,  yeniden yapılandırılabilir bir alandır.

Erkeğin bencilliği ve boşalma odaklı seks yapması

Seks  iki kişilik bir dansttır ve  bu dansta adımlar ve ritim birlikte belirlenirse zevkli hale gelir. Tek taraflı, boşalma endeksli sekse ise teknik bir boşalmadan öteye geçemez. Bu nedenle erkeğin kadının isteklerini önemsemesi önemlidir. Romantizm ve ön sevişmeden yoksun bir sekste kadın, elbette orgazm olamayacak. O zaman da ver elini orgazm taklidi.

Düşük libido

Kadınlarda cinsel isteksizlik, dünyada en sık görülen cinsel sorunlardan biri. Libido kaybının altında pek çok sorun yatıyor. Beslenme şekli bile oldukça önemli bir yer teşkil ediyor.  Yani “Aman canım istemiyor” deyip geçiştirdiğin bu problem ciddi bir sağlık sorunu. Aslında burada bir domino etkisi söz konusu. Çünkü kadının orgazm olamaması da libido düşüklüğüne sebep olur. Bu nedenle bir hekimden yardım almak daha doğru olabilir.

Kısa ön sevişme

Dokunma, okşama, öpüşme ve diğer tensel tüm iletişimler ön sevişmeyi oluşturuyor. Kısa tutulan bir ön sevişme cinselliği olumsuz etkilediği için ön sevişmenin süresi çiftin doyum yaşamasına yetecek kadar uzun olmalı. Cinselliğin yüzde 90′ının dokunarak haz almak ve haz vermek olduğunu düşünürsek, geri kalan %10′luk kısmın daha zevkli olmasını istiyorsan ön sevişmeyi es geçmeyeceksin.

Klitoris ve idrar yolu arasındaki mesafenin fazla olması

Aslında buraya kadar saydıklarım kısmen tıbbi ama daha çok psikolojik nedenlerdi. Şimdi biraz işin tıbbi boyutundan bahsedeceğim. Ben duyunca oldukça şaşırmıştım. Bakalım sen nasıl bir tepki vereceksin. Indiana Üniversitesi Anatomi Bölümü’nde yapılan bir çalışmaya göre; orgazm olabilmek için klitoris ile idrar yolu arasındaki mesafenin kısa olması gerekiyor. Aradaki mesafe üç santimden fazlaysa orgazm olmak sadece cinsel birleşmeyle mümkün olamıyor. Nihai mesafesi 2.5 santim veya daha az olan kadınlar geleneksel ilişki sırasında kolayca orgazm olabiliyor.

 

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir