Evde 9 Adımda Pratik Manikür

Kuaförlerin kapalı olduğu ve hepimizin evde çokça zaman geçirdiği bu günlerde normalde dışarda yaptırdığımız çoğu bakım işlemini evde kendimiz yapmak zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi de manikür. 9 adımda evde kolay manikür nasıl yapabilirsiniz öğrenmek için okumaya devam edin.

1)Tırnaklarınızı asetonla temizleyin

Maniküre başlamadan önce tırnaklarınızın ojesiz olması gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak eğer tırnaklarınızda oje yoksa da manikür işlemine geçmeden asetonlu pamukla temizlemekte fayda var. Böylelikle tırnaklarınızdaki yağ ve kiri temizleyerek ojenizin daha pürüzsüz uygulanabilmesi için bir zemin hazırlamış oluyorsunuz. Tırnaklarınızı asetonla sildikten sonra elinizi yıkamayı unutmayın.

2. Tırnaklarınızı şekillendirin

Tırnaklarınızı temizledikten sonra tırnak makası ya da törpü ile şekillendirin. Bu adımda tırnaklarınızı daha sağlıklı ve parlak göstermek için buff denilen parlatıcı törpü ile üstlerini törpüleyebilirsiniz. Tırnaklarınızın üstünü bir buff ile törpülemek, şekillendirme işleminden sonra üstlerinde kalan tozları temizlemek için de önemli bir adım.

3. Tırnak etlerinizi geriye itin

Manikürünüzü kuaförde yaptırırken tırnak etlerinizi kestiriyor olabilirsiniz, ancak bu işlem tecrübeli bir tırnak teknisyeni tarafından steril aletler kullanılarak yapılmadığında hijyenik problemler doğurabilir, o nedenle şimdilik evde manikür yaparken tırnak etlerinizi itmenizde fayda var. Tırnak etlerinizi itmeden önce üstlerine bir tırnak eti temizleyici sürerek yumuşamalarını bekleyebilirsiniz, böylece itme işlemi daha kolay gelecektir.

4. Elinizi yumuşatmak için peeling yapın

Ellerinizin üstü, bilekleriniz ve tırnak etlerinizdeki ölü derileri temizleyerek cildinizi yumuşatmak için peeling yapmayı unutmayın. Evinizdeki malzemelerden çok kolay bir şekilde kendi peelinginizi yapabilirsiniz.

Bonus: evde sugar scruba

5. Elinizi nemlendirin

Aseton, tırnak eti temizleyici ve peeling ile ellerinizi istediğiniz görünüme kavuşturduktan sonra büyük ihtimalle nemlendirmeye ihtiyaç duyacaklar. Bu adımda ellerinize sevdiğiniz bir el kremi sürerek nemi içeri hapsedebilirsiniz. Fakat bu adımdan sonra oje sürmeyi planlıyorsanız unutmamanız gereken nokta tırnaklarınızdaki yağı asetonlu bir pamuk yardımıyla temizlemek.

6. Oje bazınızı uygulayın

Tırnaklarınıza oje sürmeye başlamadan önce bir kat baz uygulayarak hem ojenizin daha uzun süre bozulmadan durmasını sağlamış, hem de tırnaklarınızı beslemiş olursunuz.

7. Ojenizi uygulayın

Manikürün en eğlenceli kısmı olan ojeye geldik. İstediğiniz bir renk oje seçin ve ojenizin ilk katını mümkün olduğu kadar ince bir şekilde, tırnağınızın hepsine yayarak uygulayın. Kuruduktan sonra ikinci katını uygulayın.

Bonus: bahar ayı oje renkleri

8. Cila uygulayın

Ojenizin mümkün olduğu kadar uzun süre bozulmaması ve parlak kalabilmesi için cila uygulaması önemli bir adım. Cilanızı uygularken kuruma süresini minimuma indirgemek için ince bir katman halinde olmasına özen gösterin.

9. Tırnak etlerinizi besleyin

Tırnak etleriniz için besleyici yağlardan faydalanarak hem yumuşamalarını, hem de manikürünüzün daha uzun dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Yazar:Irmak Peltekoğlu

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir