Adetim Gecikti, Sorun Ne Olabilir?

Adet gecikmesi kadınlarda adet düzeninin bozularak, adet döngüsü içinde adet kanaması olamama durumudur. Adet gecikmesi çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle kişinin kulaktan dolma bilgiler ya da ilaç önerileri  ile kendi kendini tedavi etmek yerine mutlaka bu konuda uzman bir doktora başvurması gerekir.

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

1) Stres

Adet gecikmesi, yaşanan stresten de kaynaklanabilir. Stres, bilindiği gibi birçok farklı sağlık sorununa neden olabilir. Bu yoğun stres hali vücudu tetikleyerek, yumurtlamayı engelleyecek kadar da zorlayıcı olabilir. Stresten hormonlar olumsuz etkilenebilir, yumurtlama olmaz ve adet kanaması gerçekleşmez.
Adet gecikmesi çok yoğun çalışma şartları, yorgunluk ve düzensiz uykudan da olabilir. Ani üzüntü de yaşatacağı stres nedeni ile adet gecikmesi yaşatabilir.

2) Geçirilen Hastalıklar

Adet gecikmesi, fiziksel hastalıklardan da kaynaklanabilir. Normal şartlarda yumurtlamanın gerçekleşeceği zamana yakın önemli bir hastalık geçirilirse, yumurtlama bu durumdan etkilenerek gecikir, dolayısıyla adet kanaması da gecikir. Yüksek ateş, ağır grip, tansiyon dengesizliği, mikrobik ve iltihaplı hastalıklar da adet gecikmesi için etkili olur.
Özellikle diyabet, tiroid rahatsızlıkları ve tansiyon gibi metabolizmayı yoran rahatsızlıklar adet gecikmesine neden olabilir.

3) İlaç Kullanımı

Adet gecikmesi konusunda dönem dönem alınması gereken ilaçlar, vücuttaki yan etkileri nedeni ile adet düzensizliklerine neden olabilir. Geçirmekte olduğunuz yeni bir hastalık nedeniyle bir ilaca başladıysanız ya da kullandığınız ilacın dozunda değişiklik yapıldıysa, adet gecikmesi yaşanabilir.
Adet gecikmesine neden olan diğer önemli ilaçlar arasında antidepresanlar, kortikosteroidler ve kemoterapi ilaçları da bulunur. 

4) Kilo Düzensizliği

adet-gecikmesi-nedenleri
Adet gecikmesi, özellikle aşırı zayıf olan kişilerde çok sık görülür. Vücutta yağ oranı çok düşük olan kadınlarda ve de vücutta yüksek yağ oranına sahip aşırı kilolu kadınlarda bu sorun yaşanır. Düşük kilo da yüksek kilo da maalesef sorun yaratır. Ayrıca anoreksia ve blumia gibi yeme bozukluklarında, obeziteye varan aşırı kilolu olma durumlarında durum çok daha ciddi boyutlarda yaşanır.

5) Çok Yoğun Spor
Adet gecikmesi çok yoğun yapılan spor nedeni ile de olabilir. Sporun dozu aşırıya kaçtığında, hormonlara etki eder ve adet düzensizliği yapabilir. Bu durum en çok profesyonel kadın sporcularda yaşanır. Alınan sporcu takviyeleri de bu konuda olumsuz etki edebilir.

6) Uzun Seyahatler
Vücudumuz, birden alışkanlıklarının dışına çıkıldığında, olumsuz etkilenir. Kadınlarda bu durum adet gecikmesine de neden olabilir. Bu değişimler hormon seviyelerini etkileyebilir. Vücudun ve de tabii hormonların yeni düzene alışması zaman alır. Uzun seyahatler, saat farkları, beslenme düzeni değişimleri, farklı şekilde beslenmek, iklim değişiklikleri de adet gecikmesine neden olabilir.

7) Ergenlik ve Menopoz
Adet görmeye yeni başlanan dönemde genç kızlarda 16 yaşına kadar adet olamama ya da adet gecikmesi normal olarak kabul edilir. Birçok genç kız, yıllar geçtikçe adet kanamaların normale döndüğünü, yoğun ağrıların azaldığını ve adet döngüsünün düzene girdiğini fark eder.
Menopoz öncesinde de benzer bir durum yaşanabilir. Birçok kadın için menopoz döneminin en belirgin habercisi, adet kanamalarının düzensizliğidir.    

8) Gebelik

Adet gecikmesinde ilk akla gelen neden tabii ki gebeliktir. Ancak biz gebelik haricindeki adet gecikmesi nedenlerini sizlerle paylaşmak istedik. Bu nedenin tahlil yapılarak ortadan kalkmış olması sonrasında yukardaki maddeler değerlendirilmelidir.

Ancak her ne olursa olsun, kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Op.Dr. Gülfem Şişmanoğlu

Written by Altan Yiğit

14 Comments

Leave a Reply
  1. benim adetim 3ay 18 de oldu ve suan 4ay 26 dayiz halen olmadim … 3.ay 9 da iliskiye girdim lakin bosalma olmadi 4 ayda ise surekli iliski oldu sizce 4 ayda iliski surekli yasayip ve bosalma oldugu icin hamile olmus olabilirmiyim yoksa 3 ayda yasadigim bir defalik iliskiden olmus olabilirmk lakin 3 aydaki iliskide bosalma olmadi disari bosalma oldu ve korunmqdan ….

  2. We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
    Your site provided us with useful info to work on. You have done a formidable activity and our entire neighborhood might be grateful to you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir