Gri Taş Yöntemi ile Hayatınızdaki Narsist ve Toksik İnsanları Zararsız Hale Getirin

Hepimizin hayatında narsist veya toksik insanlar bulunur. Bunlarla baş edebilmek için gerçekten mücadele veririz ve çoğu zaman işe yaramaz. Böyle insanları değiştirebilmemiz mümkün değildir. Narsist insanların düşüncelerini ve davranışlarını değiştirmeye çalışmak boşa kürek çekmeniz anlamına gelir. Onların tutumlarını ortadan kaldıramadığımıza göre bunlarla savaşmanın da bir anlamı yoktur. Engel olamadığınız bir durumun sizi strese sokmasına izin vermemek, istismarcının tavırlarının sizde yarattığı etkiyi yönetmek sizin elinizde.

Gri Taş Yöntemi

Skylar isimli bir blogger, narsist ve diğer toksik insanlarla baş edebilmemiz için bir yol keşfetti. Bu yöntem sosyopat ve benzer manipülasyon stratejileri olan kişiler üzerinde işe yarabilir. Gri Taş yöntemi, toksik insanları hayatınızdan çıkaramıyorsanız uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Eğer o insanlardan uzaklaşabiliyorsanız uzaklaşın, ancak bu elinizde değilse onların size karşı kötü olan tutumunu sonlandırmak için bir yola ihtiyacınız olacak.Söz konusu yaklaşım, dikkat çekmemek için düz bir insan olmayı öneriyor. Yani parlak, renkli, ışıltılı taşlar arasındaki gri bir taş olduğunuzu hayal edin. Kimsenin ilgisini çekmez, böylece rahatsız edilecek en son kişi olursunuz.

Narsist ve toksik bireyler gri dünyalardan hoşlanmazlar. Monoton ve sıkıcı bir yaşam onların dikkatini çekmez ve kendilerine daha heyecanlı başka avlar bulma yoluna giderler. Tamamen vazgeçmezler, ara ara eğlenceli bir yanınız olup olmadığını kontrol etmek için bazı girişimlerde bulunurlar ancak aynı yöntem istikrarlı bir şekilde uygulanırsa başarıya ulaşılır. Eğer hayatınızda narsist bir insan bulunuyorsa onun nasıl bir karakteri olduğunu bilirsiniz. Sizi nasıl etkilediğini, size nasıl yalanlar söylediğini, sizi nasıl suçladığını ve manipüle ettiğini görürsünüz. Neyle uğraştığınızın farkındasınızdır.Karşınızdaki kişinin sizin bu yöntemi uyguladığınızı bilmemesi gerekir. Eğer bunu öğrenirse sizi başka saldırılarla kuşatmaya alabilir.

Gri taş yöntemi toksik insanları sizden nasıl uzak tutar?

Narsist insanlarla kavga ettiyseniz bilirsiniz, kavgaya başladıklarında saçma sorular sorarlar ve hakaret etmeye başlarlar. Bunlara sadece “tamam” cevabını verin. Hakaretleri hak etmediğinizi bilseniz de buna katlanmak zorundasınız. Temelde kendileriyle konuşmaya devam etmelerine izin verin. Etraflarında olmak yerine, sıradan şeyleri dikkat çekmeyecek şekilde yalnız başınıza yapın. Narsistler sıkılmaktan ve sıkıcı şeylerden nefret ederler, yani böylece sizden. Ancak eklemek istediğim bir şey var: Herkese karşı sıkıcı olmak zorunda ve herkese “tamam” demek zorunda değilsiniz. Bu yaklaşım sadece hayatınızdaki toksik insanlar içindir.Hayatınızdaki normal insanlar için, normal olmaya devam etmelisiniz. Fakat toksik bir bireyle karşılaştığınızda onun söyleyeceklerine hiçbir ilginiz yokmuş gibi davranın.

Toksik bireyler bu davranışlarla karşılaştıklarında sizi kışkırtmak ve delirtmek için ellerinden geleni yapacaklar. Öfkenizin sınırlarını zorlayacaklar. Ancak sizin yapmanız gereken kışkırtmalara tepki vermeyi reddetmek.Bir kere başladığınızda işe yaradığını görecek ve ilerletecek gücü kendinizde bulacaksınız. Kızgınlık anında göstereceğiniz bir saniyelik sabır, sizi daha sonra yaşayacağınız tonlarca pişmanlıktan kurtarır.

Gri taş yöntemi toksik insanları değiştirebilir mi?

Çok nadirdir ancak bazen bu yöntem insanların ne olduklarını görmelerine yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, başkalarının duygularını gerçekten önemseyen farklı insanlar olabilirler.

Narsistlerin kendilerini başkalarının gördüğü gibi görmesi çok zor. Kendi davranışlarının tamamen normal olduğunu düşünürler. Çok nadir durumlarda onlar için bir değişim söz konusu olabilir ama yine de bu umuda kendinizi kaptırmamanızı tavsiye ederim.

Özetle narsist insanları uzaklaştırmak için iki yönteminiz var: Ya tükenmeyi göze alarak onunla yaşamaya devam edeceksiniz ya da onun tahmin edemeyeceği kadar sağlam ve erişemeyeceği kadar yükseklere çıkacaksınız.

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir