Karın Şişkinliğini 15 Maddede İndiriyoruz!

Bazı dönemlerde vücudumuzun her zamankinden daha şişkin olduğunu fark ederiz. Hatta bu şişkinlik yüzünden neredeyse 1-2 kilo aldığımız bile olur. Genelde karın bölgesinde görülen bu ödem türü şişkinliklerin birçok nedeni olabilir. Stres, kabızlık, PMS döneminde olmak, gaz vs. (Tabii ciddi bir hastalık durumu yoksa.) Ama hepsi için rahatlatıcı ve detoks etkisi yaratan çözümler de var. Hadi o zaman bu balonu söndürelim, şişkinliklerimizi indirelim!

1- Eğer gün içinde yeterli miktarda su içmiyor ya da sıvı tüketmiyorsan kabızlık olabilir. Bol sulu karpuz, salatalık, ananas ve günde 2 litre su seni rahatlatacaktır.

2- Fazla ekmek yemek, asitli içecek tüketmek kabızlığa neden olabilir. Gün içinde yarım saat yürüyüş ve bol bol su içmek problemi çözer.

3- Reglden 1 hafta önce aşırı tuzlu ve yağlı şeyler yemek karında ve göğüslerde şişkinliğe neden olur. Bunun için reglden 1 hafta önce tuzu, kafeini, asitli içecekleri kesmeli ve bol bol su içmelisin.

4- Regl öncesi şişkinliği gidermek için maydanoz yiyebilir ve yeşil çay içebilirsin. Ayrıca kiraz sapı ve mısır püskülü çayları da şişkinliğe iyi gelir.

5- Hızlı yemek yemek, yemek yerken konuşmak hava yutmana sebep olacağı için şişkinlik yapar. Bunun için en iyi ilaç maden suyudur.

6- Sürekli oturmak gaz problemine neden olabilir. Bunun için gün içinde yerinden kalkmalı, dolaşmalı veya egzersiz yapmalısın.

7- Adaçayı yemeğin neden olduğu şişkinliklere ve gaza iyi gelir. Karnabahar, soğan, mor lahana, nohut, süt ve kuru fasulye ise gaz yapar.

8- Yemekle birlikte kola içmek, yemekleri çiğnemeden yemek şişkinliğe neden olabilir. Bu yüzden yemekleri yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemelisin. Bir öğünü en az yarım saatte bitirmelisin.

9- Bazen laktoz şişkinliğe sebep olabilir. Eğer her süt ya da süt ürünü tükettiğinde bu problemi yaşıyorsan laktozsuz ürünler almalısın.

10- Sakız çiğnemek şişkinlik ve gaza neden olur. Çünkü sakız çiğnerken vücutta hava birikir. Çözüm olarak sakızı sık sık çiğnememeye özen gösterebilirsin.

11- Çok fazla tuz kullanmak ve hareketsizlik vücutta ödeme sebep olabilir. Bunun için ödem söktürücüleri tüketebilirsin. Muz, nar suyu, yoğurt gibi.

12- Turşu, salamura besinler, tuzlu fıstıklar, kızartmalar, hazır soslar, gazlı içecekler ödem toplar. Bunları minimum düzeyde tüketmeye dikkat.

13- Sebzeler hem iyi sindirilir hem de hazmı kolaylaştırır. Bu yüzden bol bol sebze tüketmelisin. Bunun yanı sıra et, balık ve yumurta da hemen enerjiye dönüştüğü için mideyi şişirmez. Ayrıca lifli gıdalar da bağırsakların iyi çalışmasını sağlar.

14- Doğru nefes alıp vermek toksinlerden, şişkinlikten kurtulmanı sağlar. Gün içinde birkaç dakikanı nefes egzersizlerine ayırmalısın.

15- İşte sana leziz bir detoks tarifi: 1 paket yeşil çayı demle. İçine 1 limon suyu sık, 2-3 parça zencefil ekle, 3 çay kaşığı bal ve birkaç yaprak nane kat. Bu karışımı her sabah, kahvaltıdan önce iç.

 

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir