Onur Haftası’na Özel 5 LGBTİ+ Filmi

Onur Haftası’na girmiş bulunuyoruz. Haziran zaten tüm dünyada Onur Ayı olarak geçiyor. (Stonewall Ayaklanması’nın yıl dönümü olduğu için. Stonewall Ayaklanması, 1969’da eşcinsellere ve cinsel azınlıklara uygulanan şiddete direniş olarak başladı ve etkisi tüm dünyaya yayıldı.) Bu hafta da yani haziranın son haftası da her yıl Onur Yürüyüşü’yle sonlanan ve LGBTİ+ bireylere yönelik etkinliklerin gerçekleştiği bir hafta, Onur Haftası. İşte ben de bu haftaya özel olarak, senin için gökkuşağını yansıtan 5 film seçtim. Farklı renkleri seninle de paylaşmak istedim. Peki, nedir bu Onur Ayı ve Onur Yürüyüşü? Onur Ayı tüm dünyada LGBTİ+ bireylerin haklarını, özgürlüklerini ve herkesle eşit oldukları gerçeğini kutladıkları bir ay. Onur Yürüyüşü ise Onur Ayı’nın sonunda dünya genelinde kutlanan, LGBTİ+ bireyler ve LGBTİ+ bireylere destek veren kişilerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikler ve törenler bütünü. Herkesin renkleriyle yer aldığı bir yürüyüşle tamamlanıyor. Eşitlik, özgürlük, adalet hakkı ve ihtiyacı ise her daim devam ediyor. Bu dünya daha renkli, daha insancıl, daha barışçıl bir yer olmayı hak ediyor. Şimdi bu haftaya özel olarak seçtiğim filmlere geçelim:

Pride (2014): 1984 yılının İngiltere’sinde dönemin başbakanı Margaret Thatcher tarafından tasvip edilmeyen gay ve lezbiyenler, çalışma koşulları nedeniyle greve giden maden işçileriyle birlikte direnmek için adım atarlar… Birlikten kuvvet ve ışık doğacaktır. Ve onur için verilen mücadele ortaktır.

https://www.imdb.com/title/tt3169706/

Moonlight (2016): Siyahi bir gencin, Miami’nin olaylı bir mahallesinde çocukluğundan yetişkinliğe dek süren büyüme, cinsel kimliğini keşfetme, kendine yer edinme çabalarını anlatır film. Hem de 3 dönem halinde. Chiron’u bu yolculukta zorlu bir savaş beklemektedir. Ve şu da bir gerçektir ki siyah çocuklar, ay ışığında mavi görünür.

https://www.imdb.com/title/tt4975722/

Call Me by Your Name (2017): Elio, bir yandan ailesinin İtalya’daki villasında yaz tatilinin tadını çıkarmaya çalışırken bir yandan da kendisiyle ilgili bir gerçeği keşfetmek üzeredir. Babasına yardım etmek için villaya gelen Oliver, Elio’nun aklını karıştıracak, onda yeni arzuların kapısını aralayacaktır. Şimdi artık Elio’ya Oliver, Oliver’a da Elio deme zamanıdır.

https://www.imdb.com/title/tt5726616/

A Fantastic Woman (2017): Marina, kendinden büyük sevgilisiyle mutlu bir hayat yaşayan trans bir kadındır. Marina’nın küçük ama huzurlu hayatı sevgilisinin ölümüyle tepetaklak olur. Trans kadın olduğu için hayat arkadaşının ölümüne üzülürken aynı zamanda onu dışlayan toplumla da mücadele etmek zorundadır. Oysaki trans kadınlar kadındır.

https://www.imdb.com/title/tt5639354/

Portrait of a Lady on Fire (2019): Film, 18. yy’ın sonlarında beklenmedik bir şekilde yolları kesişen iki kadının ilişkisine odaklanır. İzole bir hayat yaşayan ressam Marianne, Heloise’in düğün portresini yapmakla görevlendirilir. Sorun şu ki Heloise’nin bundan haberi olmamalıdır. Marianne de gündüz onunla zaman geçirirken gece de onun portresini yapar…

https://www.imdb.com/title/tt8613070/

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir